Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách

Pohádkový Jičín

Rumcajs a Manka   autor Jakub Podobský

Jedním z největších jičínských fenoménů jsou pohádky, především ty o loupežníku Rumcajsovi a jeho rodině. Autorem těchto příběhů je legendární spisovatel Václav Čtvrtek a kreslené postavičky ztvárnil výtvarník Radek Pilař. Díky těmto dvěma mužům má Jičín něco, co nemá žádné jiné město v České republice – vlastní pohádkové příběhy, které znají všechny české děti, i děti v zahraničí. 

Pohádkové postavičky Rumcajse, Manky a Cipíska už více jak 50 let neodmyslitelně patří k městu Jičínu. Není tak divu, že se ve městě i nejbližším okolí nachází mnoho míst spojených s touto loupežnickou rodinou. V samém centru města můžete navštívit místo, kde Rumcajs žil, než se z něj stal loupežník – Rumcajsovu ševcovnu. Jedná se o neveliký domek v malebné uličce Pod Koštofránkem, kde můžete nahlédnout do jeho domácnosti z dob, kdy býval švecem.

Další zastávkou může být interaktivní galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře. Děti se zde mohou zajímavou formou seznámit se všemi postavičkami ze známých pohádek a pomocí důmyslných zařízení je i rozpohybovat. Rázem se tak malí a velcí ocitnou v pohádkovém prostředí, které ztvárnil Radek Pilař.

Poctivý švec Rumcajs byl z města Jičína vyhnán do lesa Řáholce. Zde se usadil a začal se živit loupežnickým řemeslem. Žil tu ve své jeskyni s Mankou i malým Cipískem. A kde že ten Řáholec je? Václav Čtvrtek říkával, že les Řáholec je všude tam, kde si ho představíme. Nedaleko Jičína se ovšem nachází místo, kde by Řáholec mohl být. V lese u obce Brada se ukrývá Rumcajsova jeskyně. Dostanete se tam z jičínského náměstí po modré turistické značce, procházka má asi 5 km.  

V letních měsících je dokonce možné Rumcajse s Mankou potkat osobně. Procházejí se po městě, navštěvují památky a povídají si s návštěvníky města. Jednou týdně se také koná komentovaná procházka Cipískovy stezky, kterou provází právě Rumcajs s Mankou. Budete s nimi plnit úkoly a třeba také krmit kachny. Stezka je ovšem přístupná celoročně. V Městském informačním centru získáte brožurku s mapkou a všechny potřebné informace. Potom vám stačí už jen tužka a dobrá nálada. V brožurce zjistíte, kudy zhruba dvoukilometrová procházka vede. Na každém zastavení na vás čeká jeden pohádkový úkol. Splníte-li je všechny, v informačním centru obdržíte zaslouženou odměnu. Větší děti, které zvládnou téměř 15kilometrovou procházku, potěší Rumcajsova stezka. Ta vede z Mladějova, kam se pohodlně dostanete autobusem, pokračuje Prachovskými skalami a pohádkovým lesem Řáholec zpět do Jičína. Brožurku s mapkou obdržíte taktéž v informačním centru a na konci vás zde čeká zasloužená odměna.

Při návštěvě Jičína nevynechejte ani Muzeum hry, které se nachází přímo v prostorách jičínského zámku. Děti zde mohou pomocí interaktivní hůlky odhalit tajnou komnatu a zaujme je jistě i loutkové divadlo.

Každoročně se Jičín druhý týden v září mění na velkou pohádkovou říši, kde vládu nad městem přebírají děti. Festival Jičín – město pohádky má celorepublikové renomé a tradičně uzavírá letní sezónu v Jičíně. Historie festivalu má více než 30letou tradici. Je určen především dětem, ovšem ani dospělí nepřijdou zkrátka. Pestrý program je plný dětských her, tvoření, hudby či tance. Každoročně festival otevírá středeční průvod pohádkových postav v čele s patronem hlavního města pohádky – Jiřím Lábusem. Program vrcholí v sobotu ve večerních hodinách velkolepým ohňostrojem. Více informací najdete na webu - www.pohadka.cz.

JMP 2017   autor Jakub Podobský            Rumcajsova ševcovna   autor Jakub Podobský             Rumcajsova jeskyně   autor Jakub Podobský   Muzeum hry   autor MIC JičínVáclav Čtvrtek a Radek Pilař

Čtvrtek Pilař
30.8.2012 14:25:17 | přečteno 1574x | jicincr | Celý článek
 
Vytvořeno 30.8.2012 14:25:05 - aktualizováno 14.1.2021 12:23:45 | přečteno 2273x | jicincr
load