Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách > Pohádkový Jičín

Václav Čtvrtek a Radek Pilař

Čtvrtek Pilař

Václav Čtvrtek -  vlastním jménem Václav Cafourek, (4. dubna 1911 Praha – 6. listopadu 1976 Praha)

Spisovatel pro děti a mládež, autor povídek, románů, her a populárních pohádkových příběhů. Je považován za pokračovatele klasiků českých pohádek. Některá svá díla napsal pod pseudonymy, například Huge Prattler, Poledne, Neděle nebo Málek. Za 1. světové války se rodina odstěhovala z Prahy do Jičína k dědečkovi Václavu Fejfarovi. Ten měl na Čtvrtkovo dílo velký vliv. Byl významnou jičínskou osobností – jako tesař se podílel na stavbě řady domů, po léta stál v čele spolku zdejších řemeslníků, zasedal v městské radě, v letech 1878-1883 zastával funkci starosty. Byl také výborným vypravěčem dobrodružných příběhů a sám působil poněkud tajemně. V Jičíně dobře znali i jeho zálibu ve zpěvu. Také maminka ráda zpívala. V oblibě měla i procházky a Václav Čtvrtek po letech tvrdil, že s ní prochodil všechny okolní vesničky a krajinu si zamiloval.

V Jičíně začal chodit do školy (do cvičné při učitelském ústavu) a naučil se číst. Chvíle věnované četbě probouzely jeho fantazii i po návratu do Prahy.
V pozdějších letech v Praze vystudoval gymnázium, absolvoval kurz na obchodní akademii a na přání otce začal studovat práva, která však nedokončil, odešel po třech semestrech. Pak nastoupil jako úředník na okresním finančním ředitelství v Chebu a za 2. světové války pracoval jako finanční úředník v Praze. Po osvobození začal spolupracovat s dětskými časopisy Brouček, Sedmihlásek, Vlaštovička, později Mateřídouška, Ohníček, Pionýr, Pionýrské noviny a s Čs. rozhlasem, kde se stal vedoucím vysílání pro děti a mládež. V roce 1956 přijal za své občanské jméno Václav Čtvrtek. Od roku 1960 se plně věnoval literární činnosti, kdy psal hlavně pohádkové příběhy a knihy.

První pohádková kniha Václava Čtvrtka vyšla v roce 1947. Byly to Veselé pohádky o pejskovi a kočičce, o bílé husičce, o loupežnících a jiných lidech a zvířátkách. První cyklus televizních večerníčků vznikl v roce 1967. Byl to seriál o loupežníku Rumcajsovi. Ten se spolu s příběhy o formanu Šejtročkovi a o Kubovi a Stázině řadí k tzv. jičínským pohádkám. Děj se odehrává na místech, která lze v Jičíně a okolí opravdu najít, svůj původ tu mají i příjmení některých postav. Jen Řáholec nenajdeme přímo, i když název z Jičínska pochází – jde o nářeční podobu slovesa řeholit se (tj. řehtat se, bavit se, hlučně se smát). V roce 1975 se stal čestným občanem města Jičína.

Největší ohlasy získaly jeho pohádkové knihy a příběhy, které byly adaptovány pro televizi. Ve spolupráci s Československou televizí vznikly animované seriály, např. Pohádky z mechu a kapradí, O loupežníku Rumcajsovi, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Říkání o víle Amálce a další. Část své spisovatelské tvorby věnoval psaní jak klukovských příběhů, tak i dívčích románků i větších povídek umístěných do současnosti s pohádkovými motivy. Některé z jeho prací jsou zařazovány do literatury science fiction.

Mnohá díla Václava Čtvrtka se dočkala řady domácích i zahraničních ocenění. Např. za knihu Rumcajs byl zapsán na čestnou listinu IBBY, spolu s Radkem Pilařem obdržel mezinárodní cenu Řád dětského úsměvu.

Radek Pilař -  (23. dubna 1931–7. února 1993) byl významný představitel českého výtvarného umění. 

Věnoval se knižním ilustracím, grafice, malbě, filmové tvorbě a režii. Je mj. tvůrcem znělky televizního Večerníčka a postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska. Jeho dílo je v současnosti možné zhlédnout v interaktivní galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně, která je věnovaná výhradně příběhům o loupežníku Rumcajsovi. Cílena je pro rodiny s dětmi, které si tu mohou hrát, poznávat a rozvíjet svoji fantazii na pozadí známých postav a postaviček. Ty mohou i za pomoci důmyslných mechanizmů rozpohybovat.

Dílo Radka Pilaře

Tvorba Radka Pilaře

Tvorba Radka Pilaře

 
Galerie Rumcajsův svět radka Pilaře

Galerie Rumcajsův svět radka Pilaře

 
Tvorba Radka Pilaře

Tvorba Radka Pilaře

 
Radek Pilař

Radek Pilař

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 30.8.2012 14:25:17 | přečteno 1263x | jicincr
load