Filmy a pohádky
Artuš, Merlin a Prchlíci

Krásná česká krajina v Českém ráji a v Podkrkonoší, která je i domovem režisérky Věry Plívové-Šimkové a její dcery Kateřiny Priščákové, autorky scénáře filmu, je stále přítomna v této letní komedii plné omylů, záměn, ale také neokázalého citu. Uvidíte zde např. scény z okolí Kozákova, Tatobit, Chuchelny a neckyádu na Jizeře v Malé Skále.
Jak dostat tatinka do polepšovny

Jedná se o nejúspěšnější českou filmovou komedii vůbec. Její poezii podtrhuje i prostředí Českého ráje, kde byla z větší části natočena (např. Hruboskalské skalní město, Věžický rybník, rybník Vidlák, Vesec u Sobotky, Podsemínský mlýn, Dobšice, Krčkovice).
Jára Cimrman ležící, spící

Víte, kde leží filmový Liptákov? Je to českorajský Vesec u Sobotky. Ve filmu uvidíte Muzeum peří (čp. 19). V domě čp. 8 byl hostinec a škola, kde učil o českých velikánech Jára Cimrman. Tento světoznámý dramatik byl u Liptákova viděn naposled v roce 1914, kdy s kufrem v ruce za hlasité podpory svých žáků běžel do světa (směr Vesecký Plakánek). Ve filmu je i několik záběrů z Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova.
Kletba bratří Grimmů

Dobrodružný příběh se začal natáčet v Praze v červnu 2003. V Českém ráji byly natočeny scény u hradu Kost (generálův hrad), v údolí Plakánek, u Podsemínského mlýna a na Žehrově. Režie se ujal známý režisér Terry Gilliam (Monty Pythonův létající cirkus, Strach a hnus v Las Vegas) a scénář zpracoval Ehren Kruger (Kruh).
Kočičí princ

Tato dobrodružná pohádka vznikala také v Českém ráji. Hlavními hrdiny filmu jsou děti zámeckého správce na zámku Hrubá Skála. Zámek se objevuje i v exteriérových záběrech především ze spodní cesty do Sedmihorek. Dále zde uvidíte zahradu a oranžerii zámku Sychrov.
Kosmetička a zvíře

Americká pohádková komedie byla natočena v interiérech i exteriérech zámku Sychrov (zámek, nádvoří, park, oranžerie atd.).
Kouzelná tetička Valentýna

Poslední pohádka autorky Jarmily Turnovské byla natočena z velké části na zámku Dětenice. Uvidíte zde interiéry zámku, zahradu, altán v zahradě a pohledy na zámek. Na 42. filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana 2010 získala Cenu dětského diváka za nejlepší audiovizuální dílo na základě hlasování diváků.