Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách > Filmy a pohádky

Kletba bratří Grimmů

Kost

Dobrodružný příběh se začal natáčet v Praze v červnu 2003. V Českém ráji byly natočeny scény u hradu Kost (generálův hrad), v údolí Plakánek, u Podsemínského mlýna a na Žehrově. Režie se ujal známý režisér Terry Gilliam (Monty Pythonův létající cirkus, Strach a hnus v Las Vegas) a scénář zpracoval Ehren Kruger (Kruh).

Dobrodružný / Fantasy / Horor / Komedie

USA / Česko / Velká Británie, 2005, 118 min

Režie: Terry Gilliam

Hudba: Dario Marianelli

Scénář: Ehren Kruger

Kamera: Newton Thomas Sigel

Výtvarník: Jiří Stemwald, Stanislav Sůva

Hrají: Wilhelm Grimm - Matt Damon, Jakob Grimm - Heath Ledger, královna - Monica Bellucci, Delatombe - Jonathan Pryce, Angelika - Lena Headey, Cavaldi - Peter Stormane, Gregor - Jan Unger, mlynář - Miroslav Táborský. Dále hráli: Tomáš Hanák, Jakub Zindulka, Mackenzie Crook, Petr Ratimec, Barbora Lukešová, Václav Chalupa, Drahomíra Fialková, Petr Vršek a další.

Obsah: Bratři Jakob a Wilhelm Grimmovi se toulají v roce 1811 Německem, v té době okupovaným Napoleonem. Živí se všelijak, například jako vymítači čarodějnic a strašidel.  Vcelku se jim daří balamutit negramotné a pověrčivé venkovany. Willhelm je sukničkář, zatímco Jakob si zapisuje jednotlivé legendy a pověsti do velké knihy. Pod hrozbou smrti musejí bratři odhalit tajemství lesa, v němž zmizelo již devět dívek. Domnívají se, že jde o dílo konkurence, později však pochopí, že v lese se opravdu dějí kouzla. Ocitnou se tak uprostřed pohádky, v níž hraje významnou roli zlá královna ze zakleté věže, která chce za cenu smrti nevinných dívek získat ztracenou krásu…

Rrežisér Terry Gilliam původně zamýšlel natočit film o opravdových bratrech Grimmech, slavných německých sběratelích pohádek i seriozních vědcích, nakonec však použil jen jejich jména a četné motivy z jejich pohádkových knih. Pomocí své imaginace stvořil ve snímku Kletba bratří Grimmů zvláštní svět, v němž se realita mísí s kouzly a čáry.

 

Kletba bratří Grimmů

Hrad Kost

Hrad Kost

Generálův hrad
 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 20.8.2012 15:02:26 - aktualizováno 23.10.2013 21:46:13 | přečteno 3647x | zdarska
load