Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách > Filmy a pohádky

Princ Bajaja

Princ Bajaja - zámek Hrubá Skála, autor: Vladimír Souček

Klasický český pohádkový film Princ Bajaja má každý divák spojen se zámkem Hrubá Skála. Na tomto zámku žila princezna Slavěna se svým otcem. Na nádvoří zámku se konal rytířský turnaj, z hradeb byli do propasti shozeni loupeživí rytíři černého prince. Dále ve filmu určitě poznáte Věžický rybník nebo Kopicův statek (hostinec). Nezapomenutelné je i Bajajovo lože - Adamovo lože.

Pohádka

Československo, 1971, 73 min

Režie: Antonín Kachlík

Kamera: Jiří Macák

Hudba: Vladimír Sommer

Scénář: Eva Košlerová, Antonín Kachtík

Hrají: Bajaja - Ivan Palúch, hlas koně - Petr Štěpánek, princezna Slavěna - Magda Vašáryová, Černý princ - František Velecký, král - Gustav Opočenský. Dále hráli: Karel Hábl, Jiří Krampol, Josef Kubíček, Karel Augusta, Jiří Ptáčník, František Kubíček, Vladimír Hlavatý, Miroslav Vlček, Vlasta Jelínková, Milan Jonáš, Karel Fiala, Josef Šebek a další.

Obsah: Hrdinou populární pohádky je mladý a chudý princ, který se po smrti rodičů vydává do světa hledat štěstí. Při svém putování zachrání před loupeživými lapky v čele s Černým rytířem kouzelného mluvícího koně a zamiluje se do krásné princezny Slavěny. Kůň ale trvá na tom, že musí zůstat nepoznaný. Na jeho radu si zaváže jedno oko, předstírá němotu a vstoupí do služeb krále jako zahradník. Přezdívku Bajaja získá od princezny podle zvuků, které jako jediné vydává a na vše jimi odpovídá. Když se však objeví drak, kterému kdysi otec princezny slíbil její ruku, když odtáhne z jeho království a žádá si po letech princeznu, oblékne Bajaja zbroj. Daruje mu ji jeho přítel kůň a zároveň mu pomůže zabít draka a zachránit princeznu. Splní však slib, který koni dal a odjíždí z místa boje nepoznán. Toho využije loupeživý Černý rytíř a pod hrozbou si vynutí princezninu přísahu, že to byl on, kdo ji zachránil.

Film Princ Bajaja byl natočen podle stejnojmenné pohádky B. Němcové, ale scénář se od původní pohádkové předlohy v mnohém liší. Pohádková baladičnost je nahrazena životní realitou a celý příběh vyznívá tak, jako by se opravdu někdy odehrál. Pohádkové postavy, jak kladné, tak záporné, tu žijí jako skuteční lidé s normálními lidskými vlastnostmi. Film byl natočen především pro „dospělou mládež“. Hlavním poselstvím je stará lidová moudrost, která praví, že záleží vždy na člověku samém, k jakému cíli ho cesta dovede.

Princ Bajaja

Princ Bajaja - zámek Hrubá Skála, autor: Vladimír Souček

Princ Bajaja - zámek Hrubá Skála

 
Princ Bajaja  Adamovo lože, autor: Vladimír Souček

Princ Bajaja Adamovo lože

 
Princ Bajaja - zámek Hrubá Skála, autor: Vladimír Souček

Princ Bajaja - zámek Hrubá Skála

 
Princ Bajaja - zámek Hrubá Skála, autor: Vladimír Souček

Princ Bajaja - zámek Hrubá Skála

 
Adamovo lože

Adamovo lože

Místo, kde přespával princ Bajaja
 
Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

Zámek, na kterém žila princezna Slavěna
 
Kopicův statek

Kopicův statek

Hostinec
 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 20.8.2012 15:05:09 - aktualizováno 22.8.2012 13:46:02 | přečteno 7727x | zdarska
load