Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách

Filmařka z Českého ráje Věra Plívová-Šimková

Paní režisérka Věra Plívová-Šimková natočila celkem 17 filmů.Její filmy by mohly posloužit jako malý adresář tipů na výlety v Českém ráji. Je nejúspěšnějším tvůrcem hraných filmů o dětech v naší zemi. Na rozdíl od svých filmových kolegů nežije v Praze, ale od konce padesátých let Chuchelně u Semil, odkud pocházeli její prarodiče i otec.

Věra Plívová-Šimková se narodila v Lomnici nad Popelkou (1934), dětství prožila v Chuchelně u Semil. Maturovala v roce 1952 na jičínském gymnáziu a odešla do Prahy na FAMU, kde u Bořivoje Zemana studovala v letech 1952-57 režii. Už na škole se začala věnovat tvorbě pro děti, školu ukončila absolventským filmem o ochotnických divadelnících NEŽ SE ROZHRNE OPONA, který s neherci podle vlastního scénáře natočila ve svém rodišti. Poté nastoupila na Barrandov jako asistentka režie. Byla u filmů jako TOUHA, KRÁL ŠUMAVY, SNY NA NEDĚLI.

Jak je uvedeno v její filmografii, při výrobě dětské detektivky PŘÍPAD LUPÍNEK se definitivně rozhodla věnovat se tvorbě pro děti.

Jako režisérka debutovala v roce 1963 filmem z prostředí tanečních CHLAPCI, ZADEJTE SE podle vlastního scénáře. O rok později následoval úspěšný snímek KÁŤA A KROKODÝL. Lyrická komedie TONY, TOBĚ PŘESKOČILO z roku 1968 popisovala vztah starého opuštěného muže k osiřelému dítěti, kterému se povede propašovat do venkovské chalupy tři sourozence z dětského domova. V roce 1970 natočila dodnes slavný a často uváděný film z vesnického prostředí LIŠÁCI-MYŠÁCI A ŠIBENIČÁK. V roce 1973 přišel do kin film PŘIJELA K NÁM POUŤ - dětský muzikál zasazeným do prostředí vesnické pouti.

Poté přišel jeden z jejích nejlepších filmů - PÁNI KLUCI (1975), natočený na motivy známé knihy Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera. Následoval neméně slavný film JAK SE TOČÍ ROZMARÝNY (1977).

Její možná nejslavnější film - komedie KRAKONOŠ A LYŽNÍCI - vznikl na sklonku 70. let. Film pojednává o klukovském soupeření v Podkrkonoší na počátku 20. století. Příběh vycházel z pašeráckých legend a mj. osvětlil i počátky lyžování u nás. Dodnes se bez něho neobejdou žádné televizní Vánoce…

Paní režisérka Věra Plívová-Šimková natočila celkem 17 filmů, poslední v roce 2001 s názvem KRUH ze světa malých gymnastek. Režisérka objevila řadu dětských hvězd, ze kterých se později stali uznávaní herci a herečky. Je nejúspěšnějším tvůrcem hraných filmů o dětech v naší zemi. Na rozdíl od svých filmových kolegů nežije v Praze, ale od konce padesátých let Chuchelně u Semil, odkud pocházeli její prarodiče i otec a kde se seznámila se svým manželem, se kterým má dvě děti. Dnes je šestinásobnou babičkou. Syn Tomáš je mj. v současnosti starostou obce.

Její filmy by mohly posloužit jako malý adresář tipů na výlety v Českém ráji. Především se zajeďte podívat do Vesce u Sobotky. Obci dominují venkovská roubená stavení. Ta sloužila jako kulisy muzikálu Přijela k nám pouť, natáčelo se ale i v Libošovicích, nedaleko Mladějovi filmaři našli romantické zákoutí s Troskami v pozadí. Víte, kde se nacházelo ono skalní vězení, kam parta kluků zavřela jednoho nadějného fotbalistu, aby proti nim nemohl nastoupit? Je to na hradě Rotštejně a v okolních Klokočských skalách na Turnovsku. Jižní svahy Kozákova a režisérčina obec Chuchelny si zahrály ve filmu ARTUŠ MERLIN A PRCHLÍCI, Tony tobě přeskočilo a v mnoha dalších. Víte kam děti z filmu Artuš, Merlin a Prchlíci chodí do školy? Podívejte se do Tatobit. A chcete-li si zajet někam do města, jeďte do Jičína, kde paní režisérka trávila svá gymnaziální léta. Zákoutí města poznáte ve filmu Houpačka…

VĚRA PLÍVOVÁ-ŠIMKOVÁ – filmografie z Českého ráje:

Náhled pro tisk
Vytvořeno 14.9.2012 6:30:56 | přečteno 2146x | zdarska
load