Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách > Filmy a pohádky

Lotrando a Zubejda

Zřícenina hradu Valečov

V okolí hradu Valečov – v tzv. skalních světničkách se točily některé scény z filmu Lotrando a Zubejda. Světničky byly sídlem loupežnické bandy.

Pohádka / Komedie

Česko / Bulharsko / Francie, 1996, 106 min

Režie: Karel Smyczek

Hudba: Jaroslav Uhlíř

Námět: Karel Čapek, Zdeněk Svěrák

Scénář: Zdeněk Svěrák

Kamera: Jan Malíř

Hrají: Lotrando - Jiří Strach, Drnec - Pavel Zedníček, Lustig - Arnošt Goldflam, Vincek - Jiří Lábus, starý Lotrando - Jiří Pecha, sultán - Marián Labuda, Háli - Miroslav Táborský, Beli - Ladislav Gerendáš, Zeli - Jaroslav Sypal, La Mad - Ljuba Krbová, Zubejda - Barbora Seidlová. Dále hráli: Vladimír Javorský, Jan Hraběta, Oldřich Navrátil, Josef Karlík, Petr Brukner, Zdeněk Svěrák, Naďa Konvalinková, Barbora Srncová, Jaroslava Kretschmerová a další.

Obsah: V Čechách řádí loupežnická banda. Nejhorší z nich, starý Lotrando, si pro samé okrádání lidí málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný a zanedbaný mladík. Pošle proto svého syna, mladého Lotranda, do kláštera, aby se mu tam dostalo řádného vychování a vzdělání. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se stane jemný a hlavně poctivý mladý muž. Jako poslušný syn pak svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého Lotranda konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle: jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Loupežnické řemeslo mu prostě nejde. Naštěstí potká drvoštěpa Drnce, který se ho ujme a vezme ho k sobě domů. V daleké zemi Solimánské mezitím chřadne krásná princezna Zubejda. Otec jí vybral ženicha, ale princezna se nechce stát jeho další ženou, touží po lásce. Na radu cesťáka Lustiga začne sultán proto hledat člověka, který má před jménem slabiku Dr.
Jedině takový muž prý by mohl vyléčit jejich stonavou princeznu Zubejdu, nad níž se sultánovi Solimánovi bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Služebníci sultána proto vyrazí hledat do daleké země toho spásného doktora. Zalíbí se jim právě drvoštěp Drnec a přemluví ho k daleké cestě do země Solimánské. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky „dr“, o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka Lotranda, tak i o  zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu vyvolenou ženu. ..

Lotrando a Zubejda

Zřícenina hradu Valečov

Zřícenina hradu Valečov

 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 20.8.2012 15:03:05 - aktualizováno 10.7.2013 9:16:54 | přečteno 2155x | zdarska
load