Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách > Filmy a pohádky

Malá mořská víla

Prachovské skály

Velmi dojemný příběh o nešťastné lásce malé mořské víly je určen nejen dětem, ale i dospělým, neboť láska je věčné téma a tento příběh nám ukazuje sílu té opravdové. V Českém ráji byla natáčena scéna na prahu Císařské chodby v Prachovských skalách, kdy otec – Radovan Lukavský – přesvědčuje na nejhlubším místě „vodní říše“ svou dceru, že podmořský život je lepší než pozemský… Pro potřeby filmařů zde v jedné postranní chodbě vznikla malá vodní přehrada a byly zde i umělé vodopády.

Pohádka / Dobrodružný

Československo, 1976, 84 min

Režie: Karel Kachyńa

Hudba: Zdeněk Liška

Scénář: Ota Hofman, Karel Kachyňa

Kamera: Jaroslav Kučera

Zpěv: Lenka Kořínková

Text písně: Josef Hanzlík

Námět: podle stejnojmenné pohádky Hanse Christiana Andersena

Hrají: Malá mořská víla - Miroslava Šafránková, Král všech moří - Radovan Lukavský, princ Jižní říše - Petr Svojtka, babička - Marie Rosůlková, čarodějnice - Milena Dvorská, princezna ze sousední říše - Libuše Šafránková, princův pobočník - Jiří Ornest, první sestra malé víly - Dáda Patrasová. Dále hráli: Jiřina Krejčíková, Milan Hein, Jana Švandová, Jan Vágner, Andrea Čunderlíková, Alexej Okuněv a další.

Obsah: Malá mořská víla je nejmladší a nejoblíbenější dcerou mocného mořského krále. Žije s babičkou, otcem a pěti sestrami v korálovém zámku na mořském dně. Podle zákonů této říše se každá mořská víla se v den svých patnáctých narozenin může poprvé vynořit nad hladinu a spatřit svět lidí. Když konečně nadešel tento den i pro nejmladší mořskou princeznu, spatřila loď krásného prince Jižní říše. S touhou v srdci a se zvědavostí pozorovala veselí, oslavující princovy narozeniny. Vtom se strhla silná bouře a potopila loď i s princem. Malá víla se zaradovala, hned si však uvědomila, že lidé se do jejich zámku dostávají pouze mrtví. Prince proto zachránila, odnesla jej na břeh, kde se ho ujala jedna z dívek, které právě přicházely z chrámu stojícího poblíž. Malá mořská víla se ale do prince zamilovala a toužila jít do světa lidí. Z babiččina vyprávění se dozvěděla, že je možné, aby se mořská žena stala člověkem a získala lidskou duši. Mořský král ji varuje a zakazuje jí, aby se nepřibližovala k lidem. Malá mořská víla však nedbá otcova varování. Přes zákaz navštíví mořskou čarodějnici a ta jí výměnou za její hlas pomůže splnit její přání, a to setkat se znovu s princem. Mořská víla poté vystoupí z moře, setká se s princem, který je jí okouzlen a tráví s půvabnou neznámou veškerý čas. Svou lásku ale již věnoval dívce, která ho, jak se domníval, zachránila po ztroskotání lodi a jíž je malá mořská víla podobná. Je jí dívka, která se nad princem sklonila na pláži u kláštera. Daleko na širém moři hluboko pod hladinou je sídlo mořského krále, jeho dcera malá mořská víla si bezstarostně hraje na mořském dně a občas zahlédne svět nad hladinou moře, svět, ve kterém jsou lidé a jejich lodě - svět, který je pro ni záhadný a který touží poznat. Mořský král ji varuje a zakazuje jí, aby se nepřibližovala k lidem. Malá mořská víla však nedbá otcova varování a plave vstříc hladině a osudovému setkání s princem, kterého zachrání před utonutím a do kterého se zamiluje - láskou tak čistou, čirou a upřímnou, že větší lásky není...

 

Malá mořská víla

 
Prachovské skály

Prachovské skály

Císařská chodba
 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 20.8.2012 15:03:23 - aktualizováno 27.8.2012 18:45:25 | přečteno 926x | zdarska
load