Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách > Filmy a pohádky

Nejkrásnější hádanka

Sychrov, zámek

Inspirací pro scénář filmu Nejkrásnější hádanka se staly Drdovy pohádky O Matějovi a Majdalence a Jak princezna hádala, až prohádala. A jak sám uvedl Zdeněk Troška na adresu těchto pohádek: „Drdovy pohádky jsou nádherné, půvabné, české. Jsou úsměvné a radostné, a proto tvoří naše národní stříbro.“ Část pohádky byla natáčena na zámku Sychrov.

Pohádka

Česko, 2008, 98 min

Režie: Zdeněk Troška

Scénář: Zdeněk Troška

Hudba: Miloš Krkoška

Kamera: David Ployhar

Produkce: Helena Uldrichová, Studio Barrandov

Hrají: Matěj - Jan Dolanský, Majdalenka - Taťjana Krchovová, král - Jan Potměšil, princezna Rozmarýnka - Veronika Kubařová, Madlafous - Miroslav Táborský, dvorní dáma - Taťjana Medvecká, Ondra - Miroslav Hrabě. Dále hráli: Pavel Kikinčuk, Jindřich Nováček, Karel Liebl, Jan Kuželka, Jiří Krejčí, Jan Lukeš, Radek Suchý, Oldřich Kříž, Přemysl Kubišta, Jiří Laně a další.

Obsah: Sirotek Matěj pracuje u sedláka a zamiluje se do jeho dcery Majdalenky. Sedlák ale jejich lásce nepřeje, Majdalenku by chtěl provdat za boháče. Jednou zachrání Matěj bílou holubičku a ta jemu i Majdalence za odměnu daruje kouzelnou jahodu, díky níž oba rozumějí řeči ptáků. Díky tomuto kouzlu pak dobře slyší, jak kohout na sedlákově dvoře předpoví, že jednou bude sedlák vítat Matěje jako Majdalenčina ženicha.
Zatím se ale Matěj ocitne v nemilosti, sedlák ho vyžene a Matěj se musí vydat do světa. Dostane se na královský hrad, kde právě probíhá velká soutěž o ruku princezny Rozmarýny. Kdo uhodne tři hádanky, stane se jejím ženichem. Matěj je chytrý a princezniny úkoly pro něj jsou hračka. O svatbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patří Majdalence. Král si chytrého mladíka oblíbí, ale generálovi, dvorní dámě a hofmistrovi je Matěj trnem v oku, zvláště když se spřátelí se statečným a poctivým vojákem Ondrou.
Při své další cestě padne Matěj do rukou loupežníka Madlafouse a jeho bandy. Donutí Matěje pomáhat jim v loupežnickém řemesle. Matěj však ukradené zlato rozdá chudým a Madlafous jej nechá zajmout královskými vojáky. Generál, hofmistr a dvorní dáma se konečně dočkali své pomsty. S pomocí Madlafouse vymyslí lest, aby se šikovného chlapce zbavili navždy. A loupežník k tomu nádavkem získá i princezninu ruku. Matěj má však pro strach uděláno a s pomocí kamaráda Ondry odhalí všechny nástrahy. Princezna nakonec pochopí, že opravdu rád ji má voják Ondra a díky tomu rozluští tu „nejkrásnější hádanku“. Ale Matěje ještě čeká cesta za milovanou Majdalenkou... 

Nejkrásnější hádanka

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov

Zámecký park, oranžerie
 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 20.8.2012 15:03:35 - aktualizováno 22.8.2012 13:41:32 | přečteno 3702x | zdarska
load