Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách > Filmy a pohádky

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

008 Frýdštejn

Výpravný film o lásce dvou mladých lidí, který byl z části natočen na hradu Frýdštejn. „Černý hrad“ byl v pohádce sídlem čarodějnic, které z pomsty unesou princeznu Jasněnku do tajemné věže svého hradu (hrad Frýdštejn). Švec Jíra díky své odvaze a lásce vymaní princeznu z moci samotné čarodějnice a její dcery Černavy.

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Režie: Zdeněk Troška

Kamera: Jaroslav Brabec

Námět: Jan Drda

Hudba: Petr Mandel

Scénář: Karel Steigerwald

Hrají: princezna Jasněnka - Michaela Kuklová, švec Jíra - Jan Potměšil, čarodějnice - Helena Růžičková, čarodějnice Černava - Yvetta Blanarovičová, král - Lubor Tokoš, chůva - Antonie Hegerlíková. Dále hrají: Zdeněk Podhůrský, Jaroslav Čejka, Karel Bělohradský, Václav Kaňkovský, Mirko Musil, Josef Vaidiš, Vlastimila Vlková, Silva Sequensová, Venuše Humheyová a další.

Obsah: Na začátku pohádky se setkáme s čarodějnicí a její dcerou Černavou, jak se dožadují u krále rozsouzení svého sporu se Sluneční paní. Král nedá za pravdu čarodějnicím a ty pak z pomstychtivosti vysloví kletbu nad královou dcerou Jasněnkou. Musí si vzít ševce. Král ze strachu, aby se zlá věštba nenaplnila, zavře Jasněnku do vysoké věže. Mezitím už ale ševcovský tovaryš Jíra chodící po světě, aby se něco přiučil, si vyrábí z jemné kůže křídla, s jejichž pomocí vysvobodí z věže královského hradu princeznu Jasněnku a společně uprchnou. Čarodějnice se ale nemůže smířit s tím, že je Jasněnka s Jírou šťastná, a tak ji unesou na svůj Černý hrad. Za pomoci Sluneční paní a díky své odvaze a lásce ale Jíra vymaní princeznu z moci samotné čarodějnice a její dcery Černavy.

Výpravný film byl natočen podle stejnojmenné pohádky Jana Drdy. Rozvernost příběhu je ve velkém kontrastu s pobytem princezny u čarodějnice, který je místy až příliš tvrdý. Konečně, boj dobra se zlem nabývá bez šrámů…

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Frýdštejn

Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejn, kde sídlily čarodějnice
 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 20.8.2012 15:04:04 - aktualizováno 22.8.2012 13:42:33 | přečteno 7154x | zdarska
load