Úvodní strana > Český ráj ve filmu a pohádkách > Filmy a pohádky

Princ a Večernice

Trosky

Princ a Večernice je krásná česká pohádka na motivy pohádky Boženy Němcové O Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku. V pohádce uvidíte hrad Trosky, jako sídlo zlého Mrakomora. Nebo Kopicův statek, kde princ Velen přespal a byl okraden falešnými přáteli, což ve skutečnosti byli jeho švagři. 

Pohádka
Československo, 1978, 79 min
Režie: Václav Vorlíček
Námět a scénář: Jiří Brdečka
Hudba: Svatopluk Havelka
Kamera: Josef Iljík

Hrají: král - Vladimír Menšík, Večernice - Libuše Šafránková, Mrakomor - Radoslav Brzbohatý, princ Velen - Juraj Ďurdiak,šašek Kacafírek - František Filipovský, princezny - Julie Jurištová, Zlata Adamovská a Ivana Andrlová, Měsíčník - Alexej Okuněv, Větrník - Oldřich Táborský, Slunečník - Petr Svoboda. Dále hrají: Čestmír Řanda,Vladimír Krška,Rudolf Jelínek, Jiří Lír, Karel Augusta,Ladislav Trojan a další..

Obsah: Výpravná filmová pohádka Princ a Večernice nás zavede k princi Velenovi, který za jedinou noc obstará ženichy svým třem sestrám Helence, Elence a Lence. Získá díky tomu velmi mocné švagry - Větrníka, vládce všech větrů, Měsíčníka, vládce měsíce a Slunečníka, vládce slunce. Sám se přitom zamiluje do Večernice, která je sestrou mocných švagrů. Králi se však nelíbí, že provdal své sestry princezny bez jeho svolení a vykáže syna Velena ze zámku. Uražený princ se tedy vydává do světa, aby našel nejen své sestry a švagry, ale také krásnou Večernici. Do cesty se mu však staví řada překážek. Nejen zrádní kupci a lapkové, ale hlavně krutý vládce všeho nečasu, zlý Mrakomor, který si sám činí na krásnou Večernici nároky. Aby si Velen zasloužil Večernici za ženu, musí prožít spoustu dobrodružství a nakonec si ji vybojovat v souboji se zlým Mrakomorem. Bez pomoci svých švagrů by však čaroděje nepřemohl.

Premiéru  měla pohádka 1. října 1979. Úvodní píseň s textem Pavla Kopty nazpíval Ondřej Havelka. Kostýmní výpravu navrhl slavný Theodor Pištěk.

Princ a Večernice

Kopicův statek

Kopicův statek

Na statku přespal princ Velen a byl okraden falešnými přáteli
 
Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky

Sídlo Mrakomora
 
 
Náhled pro tisk
Vytvořeno 20.8.2012 15:04:58 - aktualizováno 22.8.2012 13:45:31 | přečteno 2882x | zdarska
load