Úvodní strana

Liberecká výšina

Liberecká výšina je stranou rušného města a přitom od konečné stanice tramvaje coby kamenem dohodil (a příjemnou procházkou došel). Je ideálním cílem krátkých výšlapů i zastávkou na vašem výletě do Jizerských hor.

Autory jejího návrhu byli Josef Schmitz a Jakob Schmeissner. Stavbu, u které byl pro umocnění iluze středověku využit stavební materiál ze zbořených norimberských staveb, realizoval mezi lety 1900–1901 Anton Worf. Objekt nepostrádal nic z toho, co rytířskému sídlu náleží. Přístup umožňoval most, který se klenul přes pomyslný hradní příkop. Kamennou bránou v hradbách se strážními domky se vstupovalo na nádvoří s rumpálovou studnou. Hrádku dominovala mohutná věž, ke které byl přistavěn palác s vysokou sedlovou střechou otevřený směrem do nádvoří pavlačí. Výšina prožila bouřlivé časy, postupem let chátrala, až musela být zavřena. 


V současné době je Liberecká výšina opravena a opět slouží vám návštěvníkům, takže se můžete občerstvit ve stylové restauraci a pak vystoupat na věž, abyste si užili krásný výhled do okolí.

Dojdete sem po žluté turistické značce přímo z Lidových sadů, od liberecké zoo je to jen kilometr do mírného kopce. Pochopitelně dojet můžete i autem, parkovat lze přímo u objektu.

load