Úvodní strana

Z Lomnice na Kozákov a do Rovenska

Výlet určený spíše pro trénované cyklisty má délku 54 km. Z Lomnice vede do Semil, pak výstup na Kozákov a přes Tatobity a Rovensko zpět do Lomnice.

LOMNICE NAD POPELKOU – Košťálov (8,5 km) Loukov (16 km) Semily, nám. (23 km) –Semily, u žst. (23,5 km) –Smrčí (28 km) – Nad Záhořím (31 km) Kozákov (33 km) – Bačov (36 km) Tatobity (39 km) Rovensko p. Tr. (43 km) Rváčov (52 km) LOMNICE NAD POP. (54 km)

LOMNICE NAD POPELKOU – leží v širokém úvalu říčky Popelky, tvořícím předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Pro město jsou typické stavby lidové architektury (památková rezervace Karlov – roubené domy s bohatě zdobenými lomenicemi, dřevěná zvonice). V 16. stol. se ve městě rozvíjela plátenická výroba, počátkem 19. stol. započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek. Město má i dnes řadu zajímavostí (novogotická radnice, pomník Mistra Jana Husa, barokní kašna, morový sloup, barokní kostel sv. Mikuláše z Bari, nově restaurovaný barokní zámek z 18. stol.). V Městském muzeu a galerii jsou expozice národopisu, lidového umění, technologie zpracování lnu a expozice vývoje bydlení a bytové kultury v 16.–20. století. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou v zimě upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála) i dva lyžařské vleky.

LOUKOV – část obce Háje nad Jizerou, muzeum techniky, zejména historických aut a motocyklů, historických předmětů souvisejících s motorismem. Kostel sv. Stanislava s farou, stodolami a dvojicí hřbitovů vytváří malebný areál se silným geniem loci. Kostel, barokní hřbitovní kaple (kostnice) z roku 1815, ohradní zeď starého hřbitova a litinový kříž s korpusem ukřižovaného Krista byly vyhlášeny kulturními památkami.

SEMILY – prošly obdobími rozvoje zemědělství, obchodu, řemesel, drobné výroby a posléze průmyslu využívajícího síly řeky. Rozvíjely se mlýny, výroba příze a plátna, tisk látek a od roku 1515 také pivovar. Město bylo v minulosti z větší částí dřevěné, ale protože je postihlo několik ničivých požárů, z historické zástavby se mnoho nezachovalo. K zajímavostem ve městě patří zejména Mariánský sloup, novorománský kostel sv. Petra a Pavla z počátku 20. století, nová budova Městského úřadu, vzniklá přestavbou továrny (Stavba roku 2006) a Muzeum a Pojizerská galerie, kostel sv. Jana Křtitele na Koštofranku, roubené chalupy v Jílovecké ulici (v jedné z těchto chalup je expozice pilníkářství).

KOZÁKOV – nejvyšší bod celého regionu (744 m n. m.), „strážná hora Českého ráje“, rozhledna a turistická chata. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se otevírákruhový pohled od Českého středohoří přes Polomené hory s Bezdězem a Ralskem, Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Další neobyčejný výhled poskytuje silnice z Bačova přes osadu Kozákov (Votrubcův lom a Muzeum drahých kamenů) do Tatobit. Středisko paraglidingu a v zimě je zde k dispozici lyžařský vlek.

TATOBITY – kostel sv. Vavřince z r. 1753 (rekonstruovaný s pomocí Nadace J. B. Horáčka), „Tisíciletá lípa“ s obvodem kmene 9 m, do jejíhož vykotlaného kmene se vejde více jak 10 lidí (odhad stáří 600 až 1000 let), Malířova zahrada – geologická presentace hornin z regionu, informační texty o malíři Janu Dědinovi (1870–1955) a pamětní obelisk.

ROVENSKO POD TROSKAMI – jeho dominantou a symbolem celého regionu je zřícenina hradu Trosky. Největší pamětihodností je dřevěná zvonice před kostelem sv. Václava. Pochází z roku 1630 a stojí na místě původní zvonice, která vyhořela na počátku třicetileté války. Nynější zvonice stojí na osmibokém základě, pod šindelovou střechou jsou tři zvony, unikátní tím, že jsou v klidu obráceny srdcem vzhůru a uvádějí se do pohybu šlapáním. Jsou nazývány „rebelantské“ – daly signál k povstání selského lidu proti útlaku církve a šlechty v období násilné rekatolizace. Cenná je i roubená chaloupka čp. 206 v Matouškově ulici. Městské muzeum, výstava panenek, sezónní i.

RVÁČOV – zde, mezi Kozákovem a Táborem, trasa překonává hřeben, který je součástí tzv. Lužického zlomu. Nedaleko je Lyžařský areál V Popelkách s vyhlídkovou terasou na skokanském můstku K-70, 500 m J směrem je Smetanova vyhlídka.

Lomnice nad Popelkou

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo
wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Mohlo by vás zajímat

load