Úvodní strana

Z Rovenska přes Tábor do Libuně

Středně náročný výlet s krásnými rozhledy. Trasa vede z Rovenska přes Tábor do Libuně.

Rovensko pod Troskami – Morcínov u křížku (po modré – 6,7 km) – Allainův kříž (po červené – 8,4 km) – Tábor (po červené – 10 km) – Allainova věž (po modré – 11,8 km) – žst. Cidlina (po modré – 14,7 km) – žst. Libuň (po zelené – 18,1 km) 

Možnost návratu: vlakem do Rovenska p. Tr. 

Rovensko pod Troskami 

Město Rovensko pod Troskami leží v centrální části Českého ráje na soutoku potoků Veselky a Václavky, mezi hradem Trosky a horou Kozákov. Nejpozoruhodnější pamětihodností městečka je dřevěná zvonice u kostela sv. Václava, která pochází z roku 1630 a stojí na osmibokém základě. Pod její šindelovou střechou jsou zavěšeny tři zvony obrácené srdcem vzhůru. Návštěvníci mohou přihlížet unikátnímu zvonění přímo ve zvonici od května do září vždy v neděli v pravé poledne a také o každém státním svátku. 

Cenné jsou také roubené chaloupky ve městě a sousoší Rozhovor od profesora Josefa Drahoňovského, které se nachází uprostřed náměstí. V rovenském parku najdete bustu Svatopluka Čecha vytvořenou Bohumilem Suchardou v roce 1913. Básník Svatopluk Čech v městečku často pobýval a rád se toulal po okolí. Zdejší krajina mu učarovala. Napsal také báseň o Troskách, kterou koncipoval jako rozhovor mezi věžemi Pannou a Babou. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad Rovenskem. 

Za druhé světové války se v Rovensku skrývali výsadkáři František Závorka a Lubomír Jasínek. V roce 1943 však byl jejich úkryt prozrazen. Aby nepadli do rukou gestapa a uchránili město před vyhlazením, jakého se dostalo Lidicím a Ležákům, obětovali své životy a spáchali sebevraždu. Na budově radnice je umístěna pamětní deska připomínající čin obou statečných parašutistů. Ve městě najdete také sezonní informační centrum. 

Morcínov 

Vrch Ředice, který najdete nedaleko obce Morcínov, nabízí krásný rozhled nejen do nitra Českého ráje, ale i na Ještěd a blízké krkonošské hřebeny. Nedaleká Smetanova vyhlídka, ze které však kvůli vysokým stromům už daleko nedohlédnete, byla pojmenována po slavném hudebním skladateli, který zde pobýval v roce 1871. 

Allainův Kříž 

Kamenný kříž na úpatí hory Tábor (na rozcestí nad Košovem) je vytvarován do podoby půleného polena. Původní dřevěný kříž postavil v roce 1849 kníže Kamil Rohan na památku svého bratra Allaina poté, co jej přemluvil k účasti na koňském dostihu, při kterém Allain nešťastně zahynul. Kamil Rohan se ke kříži chodíval za bratra modlit. 

Tábor 

Vrch Tábor se původně nazýval Chlum a dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu, které se tu konaly v husitské době. Na vrcholu najdete barokní kostel Proměnění Páně, vystavěný v období protireformace, a nově zrekonstruovanou turistickou chatu s restaurací a rozhlednou. První, dřevěná rozhledna zde byla vystavěna lomnickým okrašlovacím spolkem. V roce 1911 byla přestavěna na cihlovou a bylo možné z ní přehlédnout čtvrtinu země a napočítat na 50 chrámových věží a 12 dalších rozhleden. Na Táboře se nachází sezonní informační centrum. 

Allainova věž 

Allainova věž byla původně postavena jako posed ve zdejší rohanské oboře. Pojmenována je po synovci majitele panství. 

Libuň 

Obec Libuň byla dlouholetým domovem osvícenského kněze a jazykovědce Antonína Marka. Na zdejší faře působil v letech 1823–1876 a Libuň se díky němu stala významným střediskem kulturního života. Pomník pátera Marka se nachází před barokním kostelem sv. Martina. Na hřbitově, který kostel obklopuje, můžete najít několik barokních soch a dva pomníky vztyčené nad hromadnými hroby vojáků z prusko-rakouské války v roce 1866. Z Libuňské fary byl tehdy zřízen lazaret, ve kterém se léčilo více než tisíc raněných. Dnes se na faře nachází galerie děl malíře Františka Kavána, který v Libuni žil a je pohřben na zdejším hřbitově. V Libuni se také nachází zajímavý sloup jezuity Burnatia ze 17. století. V obci je obchod s potravinami, pošta, restaurace a několik ubytovacích zařízení. 

https://mapy.cz/s/mugogavaze 


Rovensko pod Troskami

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo
wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)
load