Úvodní strana

Kolečko Lomnicí za památkami i přírodou

Následující pozvánka patří všem místním i turistům, kteří chtějí poznat Lomnici nad Popelkou nejen v její každodennosti, ale také jako místo s neopakovatelnou a působivou atmosférou, které se vám za vaši návštěvu odmění více než dostatečně zajímavými zážitky.

A protože je „sváteční“ tvář města ležícího na dohled od poutní hory Tábor nejlepší objevovat a poznávat v letních měsících, kdy se zdá, že je času „nazbyt“, památky jsou povětšinou prozářené sluncem a příroda kvete všemi barvami, zveme vás na procházku letní Lomnicí. V samém jejím srdci, na Husově náměstí a v jeho okolí, se můžete vydat poznávat – pěšky, na kole i s kočárky – městskou památkovou zónu.

Prohlídkový okruh vedený středem města vás seznámí s ukázkami stavebních a uměleckých slohů dob minulých, ale i zcela nedávných. Zrekonstruovaný barokní zámek z 18. století, radnice ve stylu francouzské neogotiky, barokní kašny, secesní pomník Mistra Jana Husa, mariánský morový sloup, dřevěná hřbitovní zvonice ze 17. století, secesní Bártova vila, barokní kostel sv. Mikuláše z Bari, muzeum v neoklasicistním Šlechtově Hrubém domě s bohatými expozicemi nebo budovy Tylova divadla a spořitelny z 20. let minulého století – nejen to zde můžete vidět. Nedaleko odtud se nachází i Kafkovské náměstí – venkovská památková rezervace, kde určitě nepřehlédnete téměř pohádkové roubené chaloupky, zdobené bohatě vyřezávanými štíty, tzv. lomenicemi.

Cestu po památkových objektech v Lomnici si můžete netradičně ozvláštnit a obohatit. Což takhle využít zvukového průvodce, který mapuje nejzajímavější turistické cíle ve městě a okolí? Zvukovou stopu s namluveným textem si je možné nejen stáhnout, ale také poslechnout z přehrávačů MP3 zapůjčených v informačním středisku. Nebo se za lomnickými památkami můžete vydat po vlastní navržené trase. Stačí si zakoupit mapu města s čísly popisnými. A rázem jsou z vás detektivové pouštějící se do pátrání po vyobrazených památkách, lidových chalupách a dalších objektech a obdivující a porovnávající jejich krásu kreslenou a skutečnou.

Že jsme vás zvali do Lomnice nejen za památkami, ale i do přírody? Zajímá vás, jak vypadá liliovník tulipánokvětý, jilm vaz nebo metasekvoje čínská? Odpovědi na tuto otázku získáte při procházení malé naučné stezce v Tyršově parku a v Parku Svatopluka Čecha, kde se můžete pokusit uhádnout jména zde rostoucích stromů a své tipy si ihned porovnat se skutečností, protože vybrané dřeviny jsou označeny tabulkou s jejich názvem, poučení skýtá i informační tabule s mapkou.

Přejeme vám příjemně strávené dny v Lomnici nad Popelkou.

Lomnice nad Popelkou

load