Úvodní strana

Zámek Doksy

Zámek se nachází na severní straně pod náměstím Republiky ve Valdštejnské ulici. Byl postaven v renesančním stylu koncem 16. století za Jana z Vartenberka. V současné době zde sídlí organizace KulturaDoksy.cz, turistické informační centrum, knihovna a muzeum Čtyřlístek.

Do barokní podoby byl přestavěn Valdštejny v první polovině 18. století, dnešní podobu získal radikální přestavbou na přelomu 19. a 20. století.

Zámek má dispozici písmene U s nádvořím uprostřed. Jednotlivé trakty se navzájem liší. Střední, hlavní trakt je dvoupatrový a dominují mu opěráky na nárožích a vstupní raně barokní portál z roku 1660, který je součástí vysutého balkonu na sloupech uprostřed průčelí.  V jeho východním rohu stojí mezi trakty hranolovitá třípatrová věž s cibulovou bání z roku 1700.

Nejcennější je západní křídlo s renesančními volutovými štíty v obou průčelích. Uprostřed nádvoří se nachází kamenná kašna z konce 18. století.

Zámek byl až do roku 1945 obýván Valdštejny. Po konfiskaci přešel do rukou státu. Po krátkém působení vojenského výzkumného střediska byly od roku 1962 rozsáhlé zámecké prostory dány k dispozici střední odborné škole a učilišti. Kromě tříd byl v renesančním křídle zřízen internát pro žáky. Z tohoto důvodu nebyl zámek nikdy veřejnosti přístupný.

 V roce 2012 byla škola zrušena a o zámek začalo usilovat město Doksy. V září 2013 poprvé mohla zámek během Dne otevřených dveří navštívit veřejnost. V roce 2014 se park o rozloze 4 ha zpřístupnil veřejnosti. Zámek je od roku 1958 kulturní památkou. Od roku 2015 je zámek ve vlastnictví města Doksy a po nákladné rekonstrukci zde nyní sídlí příspěvková organizace KulturaDoksy.cz, Turistické informační centrum s výstavní galerií, městská knihovna a Muzeum Čtyřlístek. Od června 2020 je zpřístupněn i prohlídkový okruh věnovaný rodu Valdštejnů, který je ozvláštněn multimediálními prvky. Najdete zde tříplátnové kino, velké dotykové obrazovky, tablety, foto stěnu či multimediální kreslící plátno. V turistické sezoně můžete prohlídkový okruh navštívit denně (út–ne) od 10 do 17 hod.


mailDoksy

Doksy, 472 01

GSM:+420 739 310 010
E-mail:info@infodoksy.cz
Web:www.zamekdoksy.cz

Mohlo by vás zajímat

load