Úvodní strana

Vítejte na Novopacku

Oblast, která je často nazývána krajem zkamenělých stromů a je známá pro svou krevelově zbarvenou půdu a tvary kopců, které v sobě skrývají pohádkové poklady drahých kamenů, zkamenělých zbytků rostlin a stromů…Vítejte na Novopacku!

Vítejte v kraji umělců, blouznivců, podivínů a spiritistů… v kraji, který je opředen spoustou tajemství a záhad. O tom všem a o historii města se nejvíce dozvíte v historické expozici Městského muzea v Nové Pace – v Suchardově domě, kde se konají i zajímavé výstavy.

V roce 2005 se Nová Paka stala součástí Geoparku Český ráj. Její přírodní bohatství můžete obdivovat v Klenotnici drahých kamenů.

Dominantou Nové Paky je Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému vede růžencové schodiště z roku 1737. K tomuto místu se také váže pověst o nalezení zázračné sošky Panny Marie v nedalekých zlatých dolech ve Stupné. Na uctění její památky byla na místě jednoduché kapličky vystavěna tato barokní stavba.

Na západ od Nové Paky se tyčí zříceniny hradu Kumburk a Bradlec, na severu leží hradiště Levín, na východě hrad Pecka a přírodní rezervace Sýkornice a na jihu se nachází chráněná lokalita Hřídelecká hůrka či další různá naleziště pastelově zbarvených achátů.

Nová Paka je také rodištěm mnoha vynikajících osobností, mezi kterými jmenujme například hudebního skladatele a tvůrce první tištěné polky F.M. Hilmara, básníka Jana Opolského, malíře Františka Grosse, uměleckého fotografa Miroslava Háka a nesmíme zapomenout na členy slavného rodu Suchardů – např. sochaře Stanislava Suchardu, Vojtěcha Suchardu či Cyrila Boudu. Těm všem a spoustě dalších učarovala krása podkrkonošské krajiny a inspirovala je na celý život.

Inspirujte se i Vy!

Nová Paka

load