Úvodní strana

Co bychom se báli na Prachovské skály…

Prachovské skály jsou jednou z nejznámějších skalních oblastí nedaleko Jičína, kde turistika přímo žije a o tipy na výlet není nouze. Díky otevřeným náhorním plošinám můžete využít vyhlídek, z nichž budete mít celý Český ráj jako na dlani. Prachovskými skalami Vás provedou 2 okruhy. Můžete je projít oba najednou, nebo si vybrat ten, který je pro Vás výhodnější. Oba začínají u Turistické chaty, kde si můžete zakoupit i turistickou mapku.

Malý okruh Prachovskými skalami

Malý okruh Prachovskými skalami je vyznačen žlutou turistickou značkou a je dlouhý 1,5 km, cca 45 min. lehké chůze. Od Turistické chaty mírně vystoupáte lesní cestou k Zadní Točenici, kam odbočuje modrá značka a dál před začátek Císařské chodby. Žlutá značka se obrací vpravo a strmě stoupá Malou Fortnou. V úzkém průchodu pískovcovými bloky uvidíte na skalní stěně medailon Jana Žižky. Místy se přidržíte zábradlí, až se dostanete na skalní plošinu k odbočce na první vyhlídku. Tato vyhlídka Českého ráje nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v celé oblasti.

Po žluté pak pokračujte pohodlnou lesní cestou k rozcestí U buku. Následuje společný úsek se zelenou značkou k odbočce na Vyhlídku Míru. Odtud pokračujte k rozcestí nad Císařskou chodbou - po modré značce vpravo byste se dostali do Čertovy kuchyně a k hotelu Šikmá věž, po červené vpravo do Prachova. Sestoupáte Císařskou chodbou a dál pohodovou cestou nazpět k Turistické chatě.

Velký okruh Prachovskými skalami

Velký okruh Prachovskými skalami je provázen zelenou turistickou značkou, je dlouhý 3 km, cca 2 hodiny lehké chůze. Od Turistické chaty vystoupáte společně s červenou značkou od Zelené rokle a namáhavým Řehákovým výstupem, zabezpečeným zábradlím, na Pechovu vyhlídku. Dále následuje pohodlnější úsek k rozcestí nad Fortnou. Odtud společně s červenou značkou sestupujete do úzké ztemnělé chodby. Z Fortny odbočuje vlevo nepřístupná Lví sluj, pokračujte k Nové rokli, která Vás povede až k zajištěnému výstupu na další vyhlídku Šikmá věž. Ze Šikmé věže se vraťte k červené značce, kterou překřížíte. Nedaleko odtud naleznete pamětní desku V. Náprstka. Zde začíná rokle Babinec. Odtud mírně stoupáte k divoké Americké sluji a dále stoupáte k rozcestí U buku. Následuje společný úsek se žlutou značkou k Vyhlídce Míru a k rozcestí nad Císařskou chodbou.

Společně s červenou značkou pokračujte vpravo k odbočce na Hlaholskou vyhlídku. Vracíte se asi 100 m na hlavní cestu a po několika metrech odbočíme stále po zelené značce z červeně značené trasy a sestoupáte po stezce, klikatící se mezi skalami.

Skalním labyrintem pokračujte k Rumcajsově vyhlídce, ze které uvidíte především skupinu Krkavčích skal, a dále k sousední Hakenově vyhlídce. Pak se vydejte členitým terénem na hřebínek Plecháček k posledním dvěma vyhlídkám. K Všetečkově vyhlídce a ke Šlikově vyhlídce. Odtud již sestoupáte úzkou pěšinou, místy po schodech a podél zábradlí k Zadní Točenici a vpravo již známou cestou k Turistické chatě.

A během putování Prachovskými skalami si můžete zazpívat i notoricky známou písničku, kterou si zazpíval i malý Vašek ve filmu „Jak dostat tatínka do polepšovny“ a jejíž refrén zní: „Co bychom se báli na Prachovské skály, dudlaj, dudlaj, dá. Do Českého ráje, cesta příjemná je, dudlaj, dudlaj, dá …“


Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn – aktuální ceník naleznete na: http://www.prachovskeskaly.com/cenik 

load