Úvodní strana

Kam se vydat na Novopacku

Chystáte se strávit dovolenou na Novopacku? Pak tu máme právě pro vás několik tipů na výlety, kam se můžete vydat v této krásné krajině, která se nachází na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší.

Zřícenina hradu Kumburk

Hrad Kumburk byl postaven již na přelomu 13. a 14. století a jeho původní jméno bylo Goldenburk. V průběhu staletí se na hradě vystřídali různí majitelé. V roce 1607 ho pak kupují Smiřičtí. Eliška Smiřická prý byla ve věži na Kumburku vězněna jedenáct let za to, že milovala prostého jinocha.

Kumburk je romantická zřícenina, ležící západním směrem od Nové Paky, ze které se nabízí krásný výhled do okolní krajiny.

Fjordský hřebčín ve Staré Pace

Stará Paka je poklidná obec s dlouholetou vlastní historií a je známá svými stavbami. Najdete zde kulturní památky, obchod a hospodu s venkovním posezením, ale především hřebčín, který je jediný svého druhu v České republice. Tento hřebčín se zabývá chovem Fjordského koně, pro kterého je typické plavé zbarvení s dvoubarevnou hřívou a se zebrováním na nohou. Dalším typickým znakem pro toto plemeno je jeho milá povaha a oddanost člověku. Pro jeho menší vzrůst je vhodný jak pro malé, tak i pro velké jezdce. V hřebčínu si můžete domluvit výuku na koních i vyjížďky do přírody.

Bradlec

Na rozdíl od Kumburku, zřícenina tohoto hradu se ukrývá zvědavým pohledům v lesích a z dálky ji nezahlédnete. Snad právě to dodává tomuto místu tajemnost. Bradlec byl postaven na přelomu 13. a 14. století na skále, jejíž tvar (bradlo) dal jméno i hradu. Hrad vystřídal mnoho majitelů a říká se, že tu často řádili loupežníci. Od druhé poloviny 16. století zůstal hrad opuštěn.

Expozice spiritismu

V Klenotnici drahých kamenů v Nové Pace je umístěna mimo jiné i unikátní expozice „Spiritismus v Podkrkonoší“. Máte možnost vidět ojedinělou sbírku spiritistických kreseb, které vznikaly během tzv. „seancí“ a mají znázorňovat např. bytosti a rostliny z jiných světů tak, jak je, podle spiritistů, vidí duchové, se kterými účastníci seance navázali spojení. Tato expozice určitě stojí za návštěvu, chcete-li se dozvědět něco o tajemné historii města nebo i všeobecně o spiritismu.


Nová Paka

load