Úvodní strana

S kouzelnou tetičkou Valentýnou do středověku

Nenáročný cyklovýlet o délce 17 km.

Staré Hrady – 4368 Dětenice (4,8 km) – 4368 a červená Pilský rybník (9,1 km) – silnice Psinice (13,1 km) ­– silnice Libáň (15,3 km) – Staré Hrady (16, 8 km) 

Máte-li rádi pohádky, určitě se vydejte právě na tento cyklovýlet, který můžete začít prohlídkou unikátního renesančního komplexu – hradu a zámku Staré Hrady. Původně gotický hrad s rukopisem Petroparléřské hutě, ke kterému byl přistavěn renesanční zámek, dnes obývají pohádkové bytosti, s nimiž si užijete spoustu zábavy a překvapení. 

Po prohlídce pokračujte po cyklotrase, směrem na Libáň. Zde uvidíte barokní kostel sv. Ducha, ve kterém se dochovaly vzácné barokní varhany. Symbolem města je Libáňská borovička, přes tři sta let starý památný strom nad městem. 

Na cyklotrase č. 4368 můžete dále navštívit jedinečný Zámecký resort Dětenice. V zámku vás ohromí dochované gotické, renesanční a barokní fresky, nástěnné malby a rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Natáčela se zde například filmová pohádka Řachanda. 

Po prohlídce zámku pokračujte stále po cyklotrase č. 4368 a poté červené značce okolo Pilského rybníku směrem na Psinice, kde najdete barokně přestavěný kostel sv. Jiří s dřevěnou zvonicí z r. 1600. Odtud se vydejte zpět na Libáň a stejnou cestou do Starých Hradů. 

Zajímavosti na trase: 

Hrad a zámek Staré Hrady 
Pohádkový hrad a zámek, komentované prohlídky zaměřené především na děti, pohádkové postavy v rolích průvodců. Prohlídka zahrnuje interiéry, půdu i sklepení. Během roku se zde pořádají akce pro děti i dospělé. 

Libáňská borovička 
Přes tři sta let stará památná borovice lesní, která je vysoká asi 14 m a má obvod kmene kolem 320 cm. 

Zvonice Psinice 
Zvonice ze 17. století u kostela sv. Jiří. 

Zámecký resort Dětenice 
Pozdně barokní zámek. Komentované prohlídky, historické a zážitkové programy, prohlídky zámeckého pivovaru, služby Středověké krčmy a Středověkého hotelu. Byla zde natočena pohádka Kouzelná tetička Valentýna (zahrada, altán v zahradě, pohledy na zámek). 


load