Úvodní strana

Za Lotrandem do loupežnické skrýše

Středně náročný pěší výlet se stoupáním po schodech do míst, kde se natáčelo několik oblíbených českých i zahraničních filmů a pohádek.

Dneboh, parkoviště – modrá Drábské světničky (0,5 km) – červená Valečov (4,6 km) –  červená a modrá (nebo silnice) Dneboh (7,4 km) 

Z parkoviště v Dnebohu budete stoupat po modré na Drábské světničky, odkud je krásný rozhled na Mnichovohradišťskou kotlinu, hrad Bezděz či Ještěd. V lesích u Drábských světniček se natáčely některé záběry ze známého pohádkového filmu Jana Svěráka „Kuky se vrací“. 

Z Drábských světniček pokračujete po červené na zříceninu hradu Valečov. Těsně před Valečovem budete procházet mezi skalními byty, které byly původně zimním táborem husitských vojsk, a poté v nich bydlely až do 19. století celé rodiny. 

Hrad Valečov a jeho okolí můžete poznat v několika filmech a pohádkách, z nichž je nejznámější „Rumplcimprcampr“ a „Lotrando a Zubejda“. 

Z Valečova se můžete vrátit po modré značce zpět do Dnebohu.  Tento výlet můžete spojit s návštěvou Mnichova Hradiště a navštívit tamní zámek. V jeho zahradách se natáčelo několik pohádek a filmů, např. „Panna a netvor“ a „Deváté srdce“. 

Zajímavosti na trase 

Drábské světničky 
Skupina sedmi pískovcových bloků na západním okraji plošiny Mužského byla osídlena již v mladší době kamenné. Rozhledové místo. 

Zřícenina hradu Valečov 
Patří k nejrozsáhlejším skalním hradům. Prohlídky s průvodcem, expozice archeologických nálezů. Zajímavostí je předhradí se skalními byty (obydlími), vězením a hladomornou. 
Okolí hradu posloužilo při natáčení pohádky „Lotrando a Zubejda“ (skalní světničky byly sídlem loupežníků), „Rumplcimprcampr“ či „Dešťová víla“ ad. 

Zámek Mnichovo Hradiště 
Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna. Tři prohlídkové okruhy. V parku najdete konírny a sala terrenu. Součástí areálu je i klášter s kostelem Tří králů a kaple sv. Anny, kde jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna. 

V zámecké zahradě se natáčely pohádky „Panna a netvor“ (brána netvorova zámku), „Deváté srdce“ (altán uprostřed zahrady) ad. 

Další filmy a pohádky spojené s trasou výletu: 

Rumplcimprcampr 

Kuky se vrací 

Panna a netvor 

Deváté srdce 


load