Úvodní strana

Záhadné jeskyně Nedamy

Kokořínsko není jen hrad Kokořín a možnost krásných toulek na kole kokořínskou krajinou. Území mezi Dubou a Mšenem je poseto zajímavými a mnohdy zapomenutými skalními útvary a přírodními objekty. Mezi ně patří i jeskyně se skalním hradem Nedamy.

Nevadí-li vám strmější stoupání, můžete si cestu k jeskyni zkrátit přímo od silnice vedoucí z obce Ráj do Kokořínského dolu. Pěšky se k jeskyni dostanete z obou směrů po červené turistické značce. Z Ráje je trasa dlouhá cca 3 km. Z Kokořínského dolu je cesta o několik stovek metrů kratší. To správné místo k odbočení z trasy poznáte podle tábořiště zvaného „U Splávku“, kde přejdete na zelenou trasu. Přímo k jeskyni pak vedou ve skále vytesané schody.

O dvojici jeskyň v pískovcové skále se tvrdí, že jsou pozůstatky skalního hradu ze 13. – 14. století nebo bývalé jeskynní domy. Jeskyně měly být obydleny již pravěkými lidmi a za třicetileté války sloužily jako úkryt při nájezdech Švédů.

V původním skalnatém jádře se dodnes dochovaly tři vytesané prostory, místnosti a několik záseků po dřevěném opevnění. Nejspodnější prostora má zhruba 4 x 4 m, do ostatních se musí vstoupit úzkou průrvou. Nad vstupem třetí prostory je vytesán maltézský kříž. Odtud vedou na horní plošinu již značně sešlapané a do skály vytesané schody, které vás dovedou až ke skalnímu hradu Nedamy. 

V blízkosti jeskyň Nedamy určitě objevíte i plno dalších přírodních zajímavostí, které vás donutí strávit na krásném Kokořínsku nějakou tu chvíli. Mohou jimi být např. Pokličky  nebo zřícenina hradu Harasov.

Kokořín

load