Úvodní strana

Zvonice Horní Stakory prošla třemi velkými opravami

V sousedství kostela sv. Havla (u Kosmonos) je dominantní dřevěná zvonice, pocházející z konce 17. století. Dnes se ve zvonici nacházejí dva zvony z původních třech. Zvonice prošla třemi velkými opravami a v současné době je v celkem dobrém stavu.

Zdroj: http://www.mladoboleslavsko.eu/

Vznik zvonice se datuje ke konci 17. století, což nevylučuje na tomto místě existenci starší stavby. Stojí před hřbitovem na nízké kamenné podezdívce a je dřevěná. Stavba sestává z osmi obdélníků, na nich je osm lichoběžníků, nad nimi jsou čtyři obdélníky a jehlanovitou střechu tvoří čtyři trojúhelníky, pokryté šindelem.

Ve zvonici byly tři zvony, dva velké, a třetí tzv. “Umíráček”. Dva velké zvony byly zabaveny v roce 1940. Zvonovina nebyla vhodná na lití děl, proto zůstaly zachovány. Dnes je ve zvonici jeden velký zvon pocházející z roku 1577 (průměr 80 cm, výška 77 cm) a zvon “Umíráček” (průměr 29 cm, výška 23 cm) z roku 1849. Zvon “Poledník” z roku 1494 byl zapůjčen na věž farního kostela Povýšení sv. Kříže v Kosmonosích. Farní úřad slíbil, že zvon vrátí do Horních Stakor, jakmile bude opatřen zvon nový. Dodnes se tak nestalo.

V blízkosti zvonice se nachází socha sv. Jana Nepomuckého na hranolovitém pískovcovém podstavci. Pochází z dílny Jelínků z Kosmonos. Na zadní straně býval hierogram “Maria” a letopočet 1781, kdy byla socha opravena, v roce 1746 vysvěcena. Zrestaurována byla v letech 1992–1993. Další socha sv. Josefa z dílny Jelínků stávala u silnice kosmonoské. Stávala na hranolovitém pískovcovém podstavci, 1,85 m vysokém. Socha byla zničena v osmdesátých letech 20. století zemědělci, kteří orali pole. Ze sochy se zachránila jen pískovcová hlava sv. Josefa.


Kosmonosy

load