Úvodní strana

Pověsti Českého ráje pohladí uši i duši

Sdružení Český ráj přichází v těchto dnech s audio nahrávkami Pověstí Českého ráje. Připravilo je společně s mladým hercem Štěpánem Tučkem a hudebním producentem Štěpánem Bártou (Unbeatable Records). Prostřednictvím barvitého hlasu talentovaného herce ožívají již známé postavičky jako víla Jizerína, skřítci Titík a Jaspísek, obr Dráb, Čert, skřítek Pelíšek a další.

Nahrávky pověstí byly plánovaným novým produktem SČR pro nadcházející sezónu. K natáčení jsme se sešli začátkem března, netušíc, jak mnoho se do dnešních dnů změní. A nyní nám je jasné, že jsme udělali krok správným směrem a chceme jimi potěšit nejen dětské návštěvníky Českého ráje.

Mladý herec přišel do nahrávacího studia perfektně připraven a během dvou dnů vystřídal nespočet hlasových podob českorajských postaviček. Zvukař Štěpán pak všechny pověsti hudebně doladil doprovodnými a podkreslujícími tóny.

Nad výběrem vhodného herce jsme dlouho nepřemýšleli. Štěpán, který od dětství hraje loutkové divadlo a postavičky z Pověstí jsou mu tak blízké, se pro nahrávání nadchnul. S nahrávacím studiem pana Bárty již měl zkušenosti a byli velmi sehraní. Na výsledku je to opravdu znát.

„Na nahrávání Dvanácti pověstí Českého ráje se Štěpánem Tučkem jsem se vyloženě těšil, říká Štěpán Bárta. Běžně se ve studiu věnujeme spíše nahrávání a míchání hudebních projektů, takže 4 dny poslouchání pohádek a vytváření atmosfér, ruchů a hudby k nim byl jednak poměrně relax a jednak i trochu výzva. Můj dlouholetý kamarád a kolega Dominik Špaček alias Cody Seven, který se běžně věnuje spíš vytváření hiphopových a popových instrumentálů k pohádkám zkomponoval několik hudebních motivů, které jsme pak v různých variacích použili napříč celým projektem. Společně jsme při ruchování nahrávali různá halekání loupežníků, kvílení meluzín a běhání skřítků, takže to byl fakt kreativní proces a zábava. O to víc nás potěšili velice pozitivní reakce od všech. se kterými jsme na projektu pracovali, když slyšeli výsledek. Myslím, že podobně zpracované audioknížky, které jsem i já poslouchal na kazetách, když jsem byl malý, tu teď na digitálních streamovacích službách poměrně chybí, takže jsem rád, že jsme se do toho pustili, těšíme se na ohlasy zvenčí a budeme rádi, pokud nás někdo osloví s podobným projektem i v budoucnu.“ dodal producent.

„Když jsem byl osloven, abych nahrál audio verzi 12 pověstí Českého ráje, tak to pro mě byla radost. Rodina pochází z Českého ráje, kde mám i domov.  Všechny lokace znám z dětství.  Během nahrávání, které proběhlo u výborného kolegy Štěpána Bárty ve studiu jsem se během čtení vrátil nostalgicky domů. Se Štěpánem to byla už naše druhá spolupráce a o to lepší. Propojení Š. a Š. se vyplatilo. Těším se na výsledek.“ projevil radost Štěpán Tuček.

Tak pojďte a vydejte se s Černým rytířem do Hruboskalského skalního města, s loupežníky na Maloskalsko či s vílou Jizerýnou do Horního Pojizeří. Na svahu Kozákova Vám jistě skřítci kamenáři pomohou najít nějakou achátovou pecku. Za čertem musíte ke kapličce na Zebín, za hodným vodníkem Čeperkou do okolí Kopidlna. Prohlédněte si v Prachovských skalách květinové zahrádky skřítka Pelíška i pískovcové skály nedaleko Mnichova Hradiště, které podle pověsti získaly jméno po hodném obrovi. Zastavte se na chvíli u studánky nedaleko zámku Humprecht, kterou hlídá sobotecký had. Na Mladoboleslavsko se podíváte se statečným postilionem. Budete-li mít štěstí, na bývalém nádvoří kumburského hradu potkáte bílou paní a třeba uslyšíte, co vypráví meluzína, když se prohání mezi čedičovými věžemi hradu Trosky.

Nahrávky si můžete pustit na dětském webu www.ceskyrajdetem.cz vždy u každé z pověstí nebo na YouTube kanále Sdružení Český ráj. Zaposlouchejte se, a na chvíli se přeneste do Pověstí Českého ráje. Přejeme Vám příjemný zážitek.Turnov

load