Úvodní strana

Lomnickem na Tábor

Dvě různě dlouhé varianty okružního výletu z Lomnice nad Popelkou přes vrch Tábor.

Průběh trasy:
1. Lomnice nad P. nám. - Tábor (3 km) - Morcinov (6 km) - Popelka (7,5 km) - Lomnice nad P. nám (10,5 km)
2. Lomnice nad P. nám. - Tábor (3 km) - odbočka k z. Cidlina (7,5 km) - Morcinov (9,5 km) - Popelka (11 km) - Lomnice nad P. nám (14 km)

Popis trasy: Lomnice nad Popelkou
je město pod vrchem Táborem na říčce Popelce. Ves s tvrzí je doložena již r. 1308. Později vzniklo poddanské město pravidelného půdorysu. K jeho majitelům patřili páni Košíkové, Valdštejnové a od 17. století Morzinové. Město má velkou tradici v textilní výrobě. Tkalcovský cech tu vznikl již v roce 1578. Od roku 1810 se v Lomnici vyráběly známé lomnické suchary.

Na horním konci náměstí je barokní zámek z r. 1737, který vznikl na místě původní tvrze a je účelově využit. Radnice je z r. 1864 a na ní je umístěna pamětní deska připomínající pobyt B. Smetany v roce 1871. Na náměstí je i městské muzeum v neoklasicistním Šlechtově Hrubém domě (expozice historie Lomnicka, etnografie, zoologie a mineralogie, galerie obrazů, reprezentační pokoje rodiny Šlechtů). Gotický kostel sv. Mikuláše v r. 1590 vyhořel a na jeho místě byl postaven pozdně barokní chrám v l. 1781-82.

Zajímavá je hřbitovní kaple sv. Jana Křtitele z r. 1768 a při něm dřevěná zvonice z r. 1652. V roce 1995 byla skupina maloměstských roubených domů v části Karlov vyhlášena památkovou zónou.

Naše trasa začíná u rozcestníku v dolní části lomnického náměstí, odkud půjdete po modré značce směr Tábor. Za městem přejdete dvakrát železniční trať a začnete stoupat na vrch Tábor. Pod vrcholem narazíte na křížovou cestu z roku 1898. Ta začíná u studánky Křížovka, kde je plastika Krista uzdravujícího Lazara. Cihlové kapličky křížové cesty jsou vyzdobeny litinovými reliéfy, které odlily železárny v Blansku. Melafyrový vrch Tábor (678 m) se původně nazýval Chlum. Dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu v době husitské. Barokní kostel Proměnění Páně z roku 1704 byl původně gotickou kaplí. Turistická chata s rozhlednou je uzavřena.

Pro úsek Tábor - Morcinov navrhujeme dvě možnosti. Náročnější trasa sestupuje až k viaduktu u Nového Světa a znovu vystupuje na zříceninu hrádku Kozlov (14 km), snazší trasa vede přes Košov (10,5 km). Obě trasy vedou z vrcholu Tábora společně po červené a modré značce. Snazší trasa pokračuje po červené Zlaté stezce Českého ráje kolem Allainova kříže do Košova. Kamenný Allainův kříž dal postavit roku 1849 majitel panství Kamil Rohan jako památku na svého bratra Allaina, který zahynul při koňských dostizích.

Dále po červené minete křižovatku se žlutou značkou a projdete obcí Košov, kde je možnost občerstvení v místní restauraci. Nad Košovem odbočíte vlevo po červené, která vede společně se zelenou a žlutou značkou a dojdete až na okraj Morcinova, kde se obě trasy opět sejdou.

Obtížnější trasa odbočuje pod Táborem vlevo po modré značce a po ní pokračujte k Allainově věži. Novogotická stavba původně sloužila jako vyhlídková věž a lovecký posed. Dnes je ve špatném stavu a zarostlá stromy.

Pod Allainovou věží pokračujte společně po modré a žluté značce. Žlutá odbočuje pod Hůrou k jezírku v pramenné oblasti řeky Cidliny. Naše trasa pokračuje po modré k viaduktu na okraji Nového Světa. Po krátkém silničním úseku odbočíte stále po modré vlevo na širokou lesní cestu a po ní dojdete na zelenou značku. Pokračovat budete vpravo po zelené značce prudce do kopce.

Po dosažení vrcholu sestoupíte do malého sedla, odkud vede odbočka procházející zříceninami hrádku Kozlova. Hrádek pocházel asi ze 14. století a v polovině 15. století byl již pustý. V lese jsou jen skromné zbytky zdí, příkopy a valy. Tvarová značka vás zavede znovu na původní zelenou značku, aniž byste se vraceli. Zelená vede po okraji melafyrových skalek a nad lesem dosáhne červené a žluté značky na okraji osady Morcinov.

Naše trasa vede po červené značce směrem na Rovensko pod Troskami. Po překonání nejvyššího bodu širokého hřbetu se vám otevřou překrásné pohledy na střed Českého ráje, které plně nahradí dříve populární a dnes již zarostlou Smetanovu vyhlídku nad Rváčovem. Vy pod hřbetem odbočíte vpravo po červené cyklostezce a po polní cestě se stálými výhledy dorazíte na okraj samoty Popelka, kde zahnete vpravo po červené a zelené značce. Do Lomnice nad Popelkou se vrátíte po zelené, když ještě projdete lyžařským sportovním areálem se skokanskými můstky V Popelkách.

Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou

load