Úvodní strana

Z Boleslavi na Michalovice a Zvířetice

Delší výlet bez větších převýšení. Na trase vedoucí z Mladé Boleslavi do Bakova nad Jizerou a zpět, jsou dvě romantické zříceniny hradů - Michalovice a Zvířetice.

Mladá Boleslav, Komenského nám. – Debř - Radouč (modrá – 3,2 km) – Josefův Důl (žlutá – 5,1 km) – Bakov nad Jizerou - U stadionu (červená – 10,2 km) – Zřícenina zámku Zvířetice– Bítouchov (modrá – 14,5 km) – Debř (zelená – 18,9 km) – Michalovice Mladá Boleslav, Komenského náměstí (červená – 23,6 km) 

https://mapy.cz/s/hozeselepa 

Mladá Boleslav 

Město Mladá Boleslav je označováno jako město automobilů. Zakladateli zdejší automobilky Škoda byla slavná dvojice Václav Klement, knihkupec, schopný organizátor a manažer, a Václav Laurin, který byl talentovaným mechanikem a konstruktérem. Ti začali v Boleslavi v roce 1895 vyrábět a opravovat jízdní kola a postupně rozšířili sortiment o motocykly, až nakonec došlo i na automobily. Sto let nepřerušené výroby oslavila automobilka otevřením Škoda Auto Muzea, a to v rekonstruovaných objektech původního závodu Laurin & Klement. Toto muzeum patří v současnosti mezi nejnavštěvovanější turistické atraktivity regionu. 

Historické jádro města Mladá Boleslav je tvořeno významnými památkami, z nichž nejvýraznější jsou Mladoboleslavský hrad, původně renesanční Stará radnice, bývalý renesanční sbor českých bratří, pozdně gotický městský palác Templ nebo Arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ve městě stojí také řada architektonicky významných staveb z první poloviny 20. století. 

Kolem všech zajímavých míst Mladé Boleslavi vás provede Metalová cesta s audiovizuálními panely, zdobenými kovanými artefakty Davida Szalaye. Velmi oblíbenou zastávkou pro rodiny s dětmi je Minizoo v centru města a zahrada DDM, která kromě přehlídky exotických rostlin a živočichů nabízí občerstvení a dětský koutek. Nejen rodiny s dětmi pak ocení moderní koupaliště s řadou herních prvků či procházku v parku Štěpánka. 

Ve městě najdeme řadu kaváren a restaurací, dvě obchodní centra, obchody a široké spektrum ubytovacích zařízení a dalších služeb. 

Výročí patrona českých zemí sv. Václava slaví v Mladé Boleslavi tím nejoriginálnějším způsobem – oblíbenou přehlídkou automobilových veteránů. Tzv. Svatováclavská jízda patří k tradičním a veřejností velmi oblíbeným akcím města. 

Na Staroměstském náměstí je v letní sezoně v provozu fontána Jizera, která protéká náměstím a která je inspirována skutečnou řekou Jizerou 

Mladoboleslavský hrad 

Počátky gotického Mladoboleslavského hradu spadají až do 2. poloviny 10. století a jsou spojeny se vznikem hradiště, které zaujímalo prakticky celou plochu dnešního Starého Města. Hrad byl později přestavěn na renesanční zámek a nyní je sídlem Muzea Mladoboleslavska. V blízkém paláci Templ je instalována stálá archeologická a historická expozice, jejíž součástí je originální archeologické hřiště pro děti. 

Radouč 

Národní přírodní památka Radouč je oblast s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů. Patří sem například vzácná devaterka poléhavá, netřesk výběžkatý, rozchodník ostrý, hlaváč žlutavý a další. Ze zvířat můžete vidět sysla obecného, majku fialovou či otakárka fenyklového. Na okraji lesa je zřízeno dětské hřiště. 

Josefův Důl 

Obec Josefův Důl vznikla po roce 1763, kdy sem byla z Kosmonos přestěhována jedna z prvních textilních manufaktur v Čechách a kolem ní byla vystavěna dělnická kolonie. Nad obcí se nachází hrobka rodu Leitenbergerů, pozdějších majitelů obce i textilní továrny. 

Bakov nad Jizerou 

Město Bakov nad Jizerou se nachází na hranici Českého ráje a Máchova kraje a je od 19. století známé výrobou orobincového zboží. V okolí města jsou vybudovány cyklotrasy a v letních měsících lze využívat turistické autobusy umožňující přepravu jízdních kol. Mezi nejvýznamnější památky města patří barokní sloup Nejsvětější Trojice a renesanční portál bývalého hřbitova. V prvním patře budovy bývalé dívčí školy u kostela svatého Bartoloměje se dnes nachází vlastivědné muzeum bakovského kraje. Nezapomeňte také ochutnat pivo Garp z místního pivovaru. Volnočasový areál na místě bývalého koupaliště nabízí sportovní vyžití. Jeho součástí je téměř kilometrová in-line dráha, dětská hřiště, sportoviště a přírodní vodní plocha ke koupání i občerstvení. Mezi turisticky zajímavá místa v blízkém okolí patří zřícenina hradu Zvířetice, vrch Baba či obora Klokočka s kaplí sv. Staphina. S dětmi se můžete vydat putováním Za klokočskými zvířátky, které vám nabídne několik zajímavých lesních zastavení a pohybových a naučných úkolů pro děti. 

Zřícenina hradu Zvířetice

Málokdo by dnes hledal ve zřícenině Zvířetice, ležící cca 4 km severně od Mladé Boleslavi, kdysi honosný renesanční zámek, který vznikl postupnou přestavbou starého gotického hradu. Zkázu zámku způsobil požár roku 1720, po kterém již zámek nebyl opraven. Dnešní podoba zříceniny, jejíž dominantou je napůl zachovalá válcová věž, dotváří neopakovatelné romantické panorama údolí řeky Jizery. Za návštěvu stojí i nedaleký Hrnčířský dvůr Zvířetice, kde se vyrábí Zvířetická lidová keramika, pořádají se tematické výstavy, a navíc se zde můžete občerstvit. Pod hradem je v sezoně otevřeno infocentrum. 

Zřícenina hradu Michalovice – Michalovická Putna 

Hrad Michalovice byl vystavěn ve 13. století, ale už na začátku 15. století byl opuštěn. Jeho dominantou je válcová věž zvaná Putna, postavená z pravidelného, téměř kvádříkového zdiva, která se v 19. století výrazně naklonila. Věž je jedním z nejlepších rozhledových míst na Mladoboleslavsku a vyhlídku z ní ocenil i romantický básník a milovník zdejších hradů Karel Hynek Mácha. U vstupu na zříceninu je možné nakoupit suvenýry a pohlednice. O historii a tajemství nakloněné věže informuje zvukový panel, který je součástí naučné stezky Metalová cesta Mladou Boleslaví. 

Greenway Jizera 

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav

load