Úvodní strana

Lomnická procházka po stopách uměleckých slohů

Malou učebnici historie stavitelských slohů ukrývá ve svém nitru Lomnice nad Popelkou, malebné město na úpatí poutní hory Tábor.

Každému, kdo se pustí do jejího „studia“, poskytne nejen nezbytné ponaučení, ale také příjemnou kratochvíli při seznamování s neopakovatelným duchem přívětivého městečka. Stačí se jen vydat na procházku po památkové rezervaci v jeho samém srdci, na Husově náměstí a v blízkém okolí, a poznávat pověstný um a dovednost dávných stavitelů a řemeslníků.

Doslova na každém kroku narazíte na skvostné umělecké dílo. Před vašima očima defiluje Zámek – barokní přestavba sídla na místě původní gotické tvrze; radnice ve stylu francouzské neogotiky; barokní kašny; secesní pomník Mistra Jana Husa; mariánský morový sloup; dřevěná hřbitovní zvonice stará bezmála tři a půl století; secesní Bártova vila; barokní kostel sv. Mikuláše z Bari; Karlovské náměstí s roubenými chalupami, zdobenými bohatě vyřezávanými štíty, tzv. lomenicemi; muzeum v neoklasicistním Šlechtově Hrubém domě s bohatými expozicemi včetně národopisné a s dobově zařízenými interiéry nebo budovy Tylova divadla a spořitelny z 20. let minulého století.

S jejich bližší historií se můžete seznámit v průvodci, který nabízí Turistické informační centrum, po městě vás po domluvě provedou také pracovníci lomnického muzea. Pokud vyrazíte sami, se snadnější orientací po městě vám pomohou nové směrové ukazatele.

24.04.2018

Lomnice nad Popelkou

load