Úvodní strana

Na nově otevřenou rozhlednu ve Sloupu v Čechách

Plánujete-li výlet do Máchova kraj, přijměte pozvání do Sloupu v Čechách, který patří mezi nejzajímavější místa této oblasti. Je tu pro vás připravena celá řada atraktivit.

Jedním z největších lákadel je Skalní hrad Sloup, který byl vybudován na 35 metrů vysoké pískovcové skále koncem 13. století. jako strážní hrad obehnaný vodními příkopy. Do dnešní doby se z bývalého hradu příliš nedochovalo, najdete zde ve skále vytesanou místnost kostela, sochu poustevníka a vyhlídkové plošiny. O letních sobotách se zde konají koncerty při svíčkách a příležitostná představení historického šermu. Dále si zde můžete prohlédnout výstavy Via Sacra a Život ve skále.

Od hradu se můžete po značené trase vypravit k Samuelově jeskyni, kterou v roce 1718 vybudoval poustevník Samuel Groner a přebýval v ní do té doby, než se přestěhoval na hrad. Samotná jeskyně se skládá ze dvou místností, kdy první sloužila jako kuchyně a ta druhá byla obytnou místností. Jeskyni tak uvidíte ve stejném stavu, v jakém ji v 18. století obýval poustevník.

Při návštěvě Sloupu v Čechách byste si neměli určitě nechat ujít výhledy z nově postavené rozhledny na skále Na Stráži. Rozhledna je 33 metrů vysoká a železná konstrukce spojuje vysílač mobilního operátora a vyhlídkovou věž. Odměnou za výstup až na vrchol jsou výhledy nejen na obec Sloup se skalním hradem, ale také na celé Novoborsko. K rozhledně, která je přes léto otevřena o víkendech, se nejlépe dostanete od skalního divadla, které je dalším zajímavým místem. Postaveno bylo v roce 1921 a během letních měsíců zde probíhají divadelní představení. Příjemný výlet ve Sloupu v Čechách můžete zakončit v horkých letních dnech na místním vyhlášeném přírodním koupališti.

Sloup v Čechách

load