Úvodní strana

Výlet za adrenalinovými zážitky a výhledy do kraje

Chcete-li si letní dovolenou nebo výlet zpestřit trochou adrenalinu, doporučujeme se vydat do všesportovního areálu Javorník, který byl otevřen v loňském roce v obci Jeřmanice nedaleko Liberce.

Čeká tu na vás 1 100 metrů dlouhá bobová dráha, která je jednak jednou z nejnovějších ale také nejdelší trubkovou bobovou dráhou v České republice. Těšit se můžete na dráhu s jednou spirálou, 13 velkými zatáčkami a množstvím dalších menších zatáček a umělých vln. Převýšení bobové dráhy je 80,5 m. Součástí areálu jsou také atrakce pro malé návštěvníky, občerstvení a čtyřsedačková lanová dráha, která vás vyveze až skoro na vrchol Javorníku, kde bude na konci léta slavnostně otevřena restaurace s penzionem Obří Sud. Penzion bude stát na místě dřívějšího obřího sudu, který v roce 1974 shořel, a bude jeho nepřímou replikou.

Pokud se z Javorníku vydáte směrem k Ještědu, dojdete po dvou kilometrech k rozhledně Rašovka. Kamenná rozhledna byla otevřena v roce 2006 a její 19,5m vysoká vyhlídková věž je součástí restaurace „V Trnčí“, která byla postavena na místě bývalé stejnojmenné restaurace. Ta zde stávala od roku 1898 do 1962, kdy objekt vyhořel. Název rozhledny i celého vrcholu je odvozen od slova rašiti, protože v jarních měsících zde dochází k prudkému tání sněhu a příroda ožívá dříve než v okolí. Po vystoupání 61 schodů budete odměněni výhledem na východní straně na Krkonoše, na západní na Bezděz a České středohoří a na jižní uvidíte Trosky. Pokud by se vám procházka zdála krátká, můžete pokračovat až na vrchol Ještědu.

Jeřmanice

load