Úvodní strana > Kalendář akcí

Dny lidové architektury 2023 - Běliště v Železném Brodě

44AD6657 B198 4506 A890 F0E61BC26E14
Pořadatel: Městské muzeum v Železném Brodě
Místo konání:

Městské muzeum v Železném Brodě, národopisná expozice Běliště Běliště 57, Železný Brod, 468 22, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Vstupné: zdarma
Charakter akce: Regionální
Doporučeno pro: Dovolenou s dětmi, Pohodovou dovolenou
Typ akce: Slavnost - Festival
Tematická kategorie: Hudba - vážná hudba; Divadlo - divadlo pro děti
Více informací na: http://www.muzeumzb.cz
Anotace: V letošním roce se uskuteční další ročník celorepublikové akce Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska a roubený objekt Běliště ve výčtu lidových staveb nebude chybět. Ve výše uvedeném termínu bude dům přístupný zdarma a připraven bude i doprovodný kulturní program.

Podrobný popis:

Národopisná expozice na Bělišti bude otevřena v sobotu a v neděli v čase od 9. do 17. hodiny. Komentované prohlídky nebudou letos zaměřeny na celou expozici, ale jenom na dvě expoziční místnosti, ve kterých bude mít průvodce cca 20-ti minutové vyprávění. Oba dny v 11.00 začne ve světnici domácího tkalce povídání na téma „Domácnost našich prababiček“ a v 16 hodin povídání v místnosti s cechovními předměty na téma „Řemeslnické cechy“. Rodiny s dětmi v domě mohou při hře Život na Bělišti pátrat po nápisu na záklopovém prkně ve štítu roubenky.
V sobotu od 10. do 17. hodiny budou moci návštěvníci obdivovat zručnost a znalosti dvou regionálních řemeslnic. Majitelka rodinné firmy Stefany ze Bzí, Štěpánka Kurfiřtová předvede a povypráví o historii ručního broušení kozákovských kamenů. Zájemci si práci na brusu mohou sami vyzkoušet. Hana Kristelová ze Semil se zabývá zpracováním a přírodním barvením vlny a hedvábí a ráda návštěvníkům povypráví o své cestě k udržování starodávného barvířského řemesla. Odpoledne od 14 hodiny před domem sehraje H.A.D. - Hodkovické amatérské divadlo – představení pro celou rodinu „Láska od Mohelky“. Je napsáno podle pověsti z Podještědí a pojednává o osudu mlynářovi dcerky Dorotky, která se zamiluje do Vojtěcha, adjunkta z polesí na Javorníku. Láska je opětovaná a milenci chystají svatbu. Ale jak už to tak v životě bývá, nic není jen růžové. Ve mlýně se totiž objevuje jeřmanický rychtář, který zatouží po Dorotčině ruce a nehodlá se jí jen tak vzdát. A aby toho nebylo málo, tak se do děje přimíchává i samotné zlo. Dokáže nad ním láska zvítězit?
Pár kroků od Běliště se nachází Minimuzeum skleněných betlémů, které bude možné navštívit v sobotu v čase od 10. do 17. hodiny. Milovníci skla a bižuterie zde budou mít příležitost vyrobit si vlastní šperk v korálkové dílně nebo si zakoupit výrobek firmy Kortan v prodejně minimuzea.
V neděli se o celodenní zábavu postará Semínko země z.s., zastoupené PaedDr. Lenkou Hřibovou. „Dětství a hrátky století zpátky“ bude vhodné především pro rodiny s dětmi, ale s nostalgií mohou zavzpomínat i návštěvníci dříve narození. Louka před domem se promění na několik stanovišť s různými hrami a kutěním – chůze na chůdech, honění obruče, praní na valše, mletí obilí v ručním mlýnku, přebírání semínek, výroba lodičky z kůry či skřítka z klacíku, povídání o knížkách našich babiček. Každou celou hodinu od 9.00 do 14.00 sehraje Lenka Hřibová krátké divadélko (O kůzlátkách, O Smolíčkovi, O veliké řepě). A připraví také fotovýstavku „Víme, s čím si hrajeme?“ na téma rizik interiérového dětství a s inspirací, jak umožnit i dětem v technickém, betonovém a virtuálním 21. století kontakt s přírodním prostředím.
Akce je financována Krajským úřadem Libereckého kraje.

load