Úvodní strana

Cyklovýlet od Jizery na Kozákov

Trasa: Semily - ; Podbozkov - ; Železný Brod - ; Koberovy - ; Záhoří - ; Kozákov - ; Semily (33 km)

Okruh začíná v Semilech u sousoší Antala Staška a Ivana Olbrachta, kde se napojíme na cyklotrasu č. 4170 ve směru na Železný Brod. Po ní pojedeme po proudu Jizery do Bítouchova. Cestou z údolí Jizery cyklotrasa nabízí nádherné výhledy na Semily, Kozákov a v oblasti Masarykovy vyhlídky i na Krkonoše. Mineme Sejkorskou kapličku a stále po cyklotrase č. 4170 sjedeme silnicí do Podbozkova na velkou křižovatku s mostem přes Vošmendu. Z křižovatky lze dojet po cyklotrase č. 4174 přes Bozkov k známým

Bozkovským dolomitovým jeskyním. Náš doporučený okruh pokračuje stále po cyklotrase č. 4170 údolím Vošmendy a Kamenice do Podspálova. Restaurace u soutoku Jizery a Kamenice je ideálním výchozím bodem pro pěší okruh Riegrovou stezkou, která je pro cykloturisty nesjízdná a nepřístupná. Za zhlédnutí jistě stojí stále funkční vodní elektrárna.

Na kole budeme z Podspálova pokračovat po proudu Jizery stále po cyklotrase č. 4170 do Železného Brodu. Kdo si chce prohlédnout město (muzeum, Běliště, Trávníky), použije cyklotrasu č. 4247, která ho bezpečně dovede na náměstí, kde je i informační středisko. Náš výlet vede ze Železného Brodu po silnici do Koberov, kde končí značení cyklotrasy č. 4170. Na okraji Koberov odbočíme vlevo a po silnici značené modrou pásovou cykloznačkou vystoupáme přes Chloudov do Dlouhého. Ve Smrčí (Galerie akademického sochaře Miroslava Hrachy) jedeme stále po modré kolem odbočky cyklotrasy č. 4175, která vede přes Chuchelnu do Semil (kratší varianta výletu).

Náš okruh stoupá stále po modré přes Pipice do Záhoří. Za obcí pokračujeme po silničce ve stoupání na Kozákov, jen zaměníme modrou značku za červenou, která nás vyvede až na vrchol Kozákova (744 m n. m.) s Riegrovou turistickou chatou a rozhlednou na vrcholu. Pro návrat do Semil nám nejprve poslouží stejná červená cyklotrasa, která nás dovede přes Komárov na křižovatku na Bačově. Zde odbočíme vlevo na cyklotrasu č. 4176 a sjedeme nejprve po silnici a v závěru po místní komunikaci zpět do Semil. Cyklovýlet na Kozákov si můžeme zpestřit návštěvou Bozkovských dolomitových jeskyní (2,5 km z Podbozkova).

load