Úvodní strana

Předposlední květnový pátek budou boleslavská muzea a opět ponocovat

Každý rok, pravidelně jednu vybranou páteční noc, mají mladoboleslavská muzea prodlouženou otevírací dobu. Letos připadne muzejní noc na pátek 20. května.

Z důvodů rekonstrukce se jí letos nezúčastní Škoda Auto Muzeum, zato přibude k tradičním pořadatelům, tj. k Muzeu Mladoboleslavska a Kultuře města Mladá Boleslav a.s., zcela nový subjekt, Státní oblastní archiv v Praze-Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi. Program a vstup do všech objektů je zdarma. Program muzejní noci v areálu mladoboleslavského hradu bude

tentokrát zaměřen na meziválečné období tzv. první republiky. Dobovou atmosféru bude vytvářet jednak Original Swing Band, který bude vyhrávat k poslechu i k tanci, tak kvalitní občerstvení

v zahradní restauraci. V programu nebude chybět ani vystoupení Sokolů s dobovým cvičením, po nádvoří se budou procházet legionáři ve vyžehlených uniformách, baráčníci v typických krojích

a další vhodně oděné postavy. Na hradní zeď budou promítány dokumentární záběry Zdeňka Toužimského z Mladé Boleslavi na počátku třicátých let a rovněž historické fotografie, zejména ze Severočeské výstavy v roce 1927. Vrcholem programu bude dvojí příjezd prezidenta Tomáše

Garrigue Masaryka v nádherné limuzíně z dvacátých let. Pan prezident bude na nádvoří hradu přivítán reprezentanty města, spolků a dalších korporací a poté přednese krátký projev.

V upravené a z pochopitelných důvodů omezené podobě tak budou prezentovány dvě skutečné návštěvy T. G. Masaryka v Mladé Boleslavi po roce 1918.

Státní okresní archiv mimořádně nabízí prohlídky části svých prostor včetně proslulé piaristické knihovny, pozůstatku bývalého piaristického gymnázia v Kosmonosích a později na Karmeli, včetně dochovaných malovaných regálů. Z důvodů bezpečnosti prostor i knih bude počet osob při jednotlivých prohlídkách omezen na třicet.

A na závěr ještě upozornění: kdokoliv se na muzejní noc na hradě dostaví v dobovém oděvu, získá zvláštní „bonus“, jehož podobu však nebudeme předem publikovat, abychom si ponechali nějaké překvapení. Přesný průběh celovečerního programu na mladoboleslavském hradě bude k dispozici na webových stránkách muzea, v médiích a samozřejmě také na tištěných letácích, které budou distribuovány v řadě kulturních zařízení.

Městský palác Templ připravil pro Muzejní noc hudební recitál Hany Prskavcové, vystoupení divadelní a kaskadérské skupiny Štvanci s bojovou show doplněnou působivými ohňovými efekty nazvanou „Gladiátoři“. Pro děti budou připraveny výtvarné dílny s tématikou Starověkého Říma, dále šperkařská dílna a malování na obličej. Návštěvníci se mohou těšit i na občerstvení v podobě staročeských specialit. Rovněž bude přístupná stálá multimediální muzejní expozice historie a archeologie města nazvaná TEMPLUM HISTORICUM ET ARCHAELOGICUM BOLESLAVIENSE a výstava ak. mal. Zdeňka Prokopa – Jablko poznávání.

V prostorách galerie Sbor českých bratří budou moci návštěvníci zhlédnout aktuální výstavu

s názvem Jiří Všetečka – Pražský chodec. Jedná se o výstavu velkoplošných fotografií předního českého fotografa Jiřího Všetečky, představuje magické a tajuplné kouzlo – genius loci města Prahy. Výstava je pořádána ve spolupráci s Asociací profesionálních fotografů České republiky. Zhlédnout můžete i stálé expozice Umění v Kosmonosích, Kosmonosy v umění - obrazy, grafika, fotografie a plastika. A také expozici DESIGN – kapitoly designu na Mladoboleslavsku, výstava věnovaná architektuře, užitnému, průmyslovému a automobilovému designu. Práce a modely designového mága Václava Krále, ak. sochaře Václava Capoucha, Michala Jelínka a Ing. Jiřího Krále. Dále je připraven doplňkový program v podání skupiny historického šermu Štvanci: Katovna aneb popravy slavných – diváci zažijí vzestup na královský trůn i pád do katovy náruče pod ostří popravčí sekery. Začátky představení: 20.00, 21.00 a 22.00 hodin.

Autor článku: Luděk Beneš, Alena Nastoupilová, Linda Ortová
Zdroj: Kulturní měsíčník města Mladá Boleslav

load