Za pověstmi Českého ráje

Staňte se na chvíli poutníky po Českém ráji a objevte kouzlo pověstí! Dvanáct postaviček z pověstí Českého ráje Vás provede malebným krajem skalních měst, hradů, romantických zřícenin, zámků, roubených staveb, rybníků, studánek, lesů, míst s nádhernými rozhledy a lidové řemeslné tradice. Během svého putování zažijete mnohá překvapení, legraci, ale i poučení. Přejeme Vám šťastnou cestu!

K Českému ráji se váže množství legend a pověstí. A z těchto příběhů, které se možná staly, možná nestaly, vychází zábavná hra pro malé i velké cestovatele „Za pověstmi Českého ráje“. Průvodcem a pomocníkem Vám bude Cestomapa, brožura Dvanáct pověstí Českého ráje a Cestoknížka, do které budete při svém putování sbírat soutěžní razítka a plnit úkoly.

Můžete navštívit hrady, zámky, rozhledny, ale i panenky a medvídky se skleněnýma očima v muzeu v Troskovicích. V Železném Brodě uvidíte, jak se vyrábí skleněné vinuté perle a zahrajete si hru se Skřítkem Střípkem. Ve městě Jičíně se nezapomeňte zastavit v ševcovně samotného loupežníka Rumcajse a v muzeu hry. V Rovensku pod Troskami stojí zvonice s „rebelantskými zvony“, které mají srdce obrácena vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním. Za Vaši pozornost stojí i jízdy parními vlaky, zámecké sklepení plné pohádek na hradě a zámku Staré Hrady a mnoho dalšího. Pro Vaše pobavení jsou v celém Českém ráji každoročně pořádány nejrůznější kulturní akce. 

Tak již pojďte a vydejte se s Černým rytířem do Hruboskalského skalního města, s loupežníky na Maloskalsko či s vílou Jizerýnou do Horního Pojizeří. Ve Votrubcově lomu na svahu Kozákova Vám jistě skřítci kamenáři pomohou najít nějakou achátovou pecku. Za čertem musíte ke kapličce na Zebín, za hodným vodníkem Čeperkou do okolí Kopidlna. Prohlédněte si v Prachovských skalách květinové zahrádky skřítka Pelíška i pískovcové skály nedaleko Mnichova Hradiště, které podle pověsti získaly jméno po hodném obrovi. Zastavte se na chvíli u studánky nedaleko zámku Humprecht, kterou hlídá sobotecký had. Na Mladoboleslavsko se podíváte se statečným postilionem. Budete-li mít štěstí, na bývalém nádvoří kumburského hradu potkáte bílou paní a třeba uslyšíte, co vypráví meluzína, když se prohání mezi čedičovými věžemi hradu Trosky. Dnes již z obou věží, Panny i Baby, můžete obdivovat krásu Českého ráje, stačí se jen rozhlédnout. Vidíte? Titul: „Všudybyl, který všude v Českém ráji byl“, máte s Cestoknížkou v ruce na dosah.                                                                                                                                                                        Skřítci Titík a Jaspísek

Pravidla hry "Za pověstmi Českého ráje":

Autorkou kreseb k Pověstem Českého ráje je akademická malířka Barbora Kyšková. Tyto kresby je zakázáno kopírovat a dále šířit.