Český ráj ve filmu a pohádkách

Každý má ve svém oblíbeném kraji cesty a cestičky, zákoutí a pohledy, které má rád a které mu přirostly k srdci. Jestliže v Českém ráji žijete nebo se sem jezdíte toulat, jistě máte takových míst celou řadu. Trosky, Hrubá Skála, Prachovské skály, Valdštejnovo náměstí v Jičíně, Humprecht a Kost, Příhrazské a Suché skály, Valdštejn a Rotštejn, Hruboskalské skalní město a Drábské světničky, Hrubý Rohozec a Sychrov, Kumburk a Bradlec, Veliš a Libosad, Kozákov a Tábor, Semtínská a Tatobitská lípa, rebelantské zvony v Rovensku a koupání v Pelíšku či Jinolicích, ale také jičínské Muzeum hry nebo turnovské muzeum kamenářské.
Pohádková země. Vskutku – pohádková.

Český ráj je rájem filmařů. Rájem hlavně filmařů - pohádkářů!

Jak dostat tatínka do Polepšovny Spočítáte, kolikrát jste již viděli třeba Prince Bajaju, onu filmovou pohádku natočenou na počátku 70. let minulého století s krásnou Magdou Vášáryovou a Ivanem Palúchem v hlavních rolích? Princ sice tříhlavému draku stíná hlavu v barrandovských ateliérech, ale všechny další scény se odehrávají v Českém ráji. „Co je to vlastně štěstí,“ ptá se Bajaja svého kouzelného koně. „Štěstí je tvá radost, která nepřináší druhým smutek ani žal. To ostatní je sobectví,“ zní odpověď. A kde se tento rozhovor odehrává? V Adamově loži blízko hruboskalského zámku. A jsou to právě kulisy tohoto nádherného a zdaleka viditelného zámku, které v této pohádce hrají možná tu skutečnou hlavní roli. Vždyť právě tady, na hlavním nádvoří, se koná rytířský turnaj, právě tady byli loupežníci naházeni dolů přes hradby. A ještě dovolte dvě drobné scény z této pohádky. Když Bajaja odpočívá se svým koněm na břehu rybníka, není to nikde jinde než na Věžáku, jednom z nejkrásnějších míst tohoto kraje. A kde je ona pohádková hospoda, kde mladý princ zachrání koně a ten ho na oplátku vyveze z obklíčení loupežníků? To je Kopicův statek. Stavba stojí o samotě mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou, v minulém století zde žil hospodář jménem Vojtěch Kopic. Ten do blízkých skal vytesal postavy z českých dějin. Najdete tu kněžnu Libuši vedle Karla IV. nebo Tomáše Garrigue Masaryka. Úchvatná galerie…

Však si také Kopicův statek nezahrál jen v Princi Bajajovi. Co třeba další pohádky, jako Nesmrtelná teta, Princ a Večernice, či filmové drama z období třicetileté války Psí kůže? Kopicův statek účinkoval i v televizním pohádkovém seriálu Evy Hudečkové O ztracené lásce či v Prima sezóně režiséra Karla Kachyni. 

A co další skvost lidové architektury - Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, který je od Kopicova statku vzdálen jen, co by kamenem dohodil a zbytek došel. Tady si připomenete mj. pohádku Rumplcimprcampr. A když už budete na Dlaskově statku, co takhle vystoupat na nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn. V jeho hradbách se ocitnete uprostřed další české filmové pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Možná, že z hradní věže zahlédnete zámecké věžičky Sychrova, místa, kde žije princezna Zlatovláska spolu s Nesmrtelnou tetou...Sychrov

Přijela k nám pouť, znáte tento dětský film ze sedmdesátých let s dodnes známými písničkami? „Žluťásku, žluťásku, čičorečko,“ zpívají dvě holky a točí se na kolotoči. Kde to je? Přece ve Vesci u Sobotky. Tahle malá vesnička vás opravdu „dostane“. Je to živý skanzen. Roubené chalupy, náves s rybníkem, na něm hejno hus, babky v šátcích, předzahrádky plné květin. Není divu, že tohle místo posloužilo už desítkám filmových štábů. A nejen českým, pamatují tu natáčení třeba také kanadské pohádky!

Vesec u Sobotky návesNáves ve Vesci si také zahrála v asi nejslavnějším českém rodinném filmu. Malý Vašek, maminka baletka a táta horolezec (Jak dostat tatínka do polepšovny.) A scéna z Vesce u Sobotky? Pamatujete na tu hasičskou stříkačku jménem Máňa, co se na každé soutěži umístí tak, že je naprosto poslední? Scéna se natáčela právě ve Vesci. A nadohled odsud je mnoho dalších míst, o kterých vám místní v každé hospodě budou vyprávět, že ta a ta filmová scéna se točila právě tam a tam. Když budou mluvit o rybníku jménem Vidlák, budou mít pravdu. Právě na jeho hrázi vznikla nezapomenutelná scéna, jak se pošťák na babetě v podání Petra Nárožného lekne vodníka na kole - „Vodník. A říkal mi Fando.“ – a sjede z hráze do rybníka. Tak to je Vidlák.

Rodinný film Jak dostat tatínka do polepšovny je hlavně o skalách a lezení na ně. V blízkém Hruboskalském městě jich uvidíte desítky, u kterých filmový štáb pobýval, najdete je? A je s tímto filmem spojena ještě jedna zajímavá paralela. Vzpomínáte, jak se maminka v podání Jany Preissové „ubytuje“ v chaloupce rázovitého dědy, kde se roky pořádně neuklízelo? A jak potom ráno objeví malého Vaška s tátou na skále nad rybníkem a křičí na ně, že tohle si teda opravdu nedomluvili? Kde je ta skála a ten rybník? Přesně to místo, kde princ Bajaja odpočívá se svým koněm. Na Věžáku.

A pohádkové putování zakončíme na místě, které je symbolem celého kraje. Magické skalní věže hradu Trosky lákaly již v dávných dobách, čedičové homole byly osídleny již v pravěku. Před staletími tu vznikl hrad, který na čas ovládli i loupeživí rytíři, takže se dodnes traduje, že v podzemí pod ním je ukryto zlato z klášterů, které rytíři vyloupili. V posledních staletích je hrad už jen zříceninou viditelnou zdaleka. Možná proto je také oním symbolem Českého ráje, možná proto tak přitahuje. A pohádka? Vzpomínáte, jak princ Velen bojuje o Večernici se zlým čarodějem Mrakomorem? Kde? Na Troskách.

Trosky  Mlýn ve Střehomi     Frýdštejn     Hrubý Rohozec