Jak dostat tatinka do polepšovny

Jedná se o nejúspěšnější českou filmovou komedii vůbec. Její poezii podtrhuje i prostředí Českého ráje, kde byla z větší části natočena (např. Hruboskalské skalní město, Věžický rybník, rybník Vidlák, Vesec u Sobotky, Podsemínský mlýn, Dobšice, Krčkovice).

Komedie / Rodinný

Československo, 1978, 85 min

Režie: Marie Poledňáková

Hudba: Václav Zahradník

Kamera: Petr Polák

Námět a scénář: Marie Poledňáková

Výtvarník: Zdeněk Smetana

Hrají: Anna - Jana Preisová, Vašek - Tomáš Holý, Luboš - František Němec, děda - Josef Karlík. Dále hrají Petr Nárožný, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, František Peterka, Jana Dítětová, Gabriela Vránová, Alena Kreuzmannová, Vlastimil Harapes a další.

Při premiéře pokračování své dnes už proslavené komedie o malém Vaškovi a jeho rodičích autorka a režisérka Marie Poledňáková mj. uvedla: „Druhá část, respektive volné pokračování, byla napsána vlastně před uvedením hry Jak vytrhnout velrybě stoličku.  A ústřední myšlenka? Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o příběh lehký, úsměvný. Jestliže se však zamyslíme hlouběji nad problémem neúplné rodiny i jejího znovu vybudování, vytěžíme asi víc poznatků. Situace, která nastala, je dost kuriózní: Dva lidé, muž a žena, se po osmi letech opět setkávají, znovu se poznávají. Tento problém mě tedy zaujal - a také dětský svět, svět s jeho sny, touhami, svět, který se prostě nechce smířit s něčím, co se neshoduje s jeho představami o dobru a spravedlnosti."

Osmadvacetiletá baletka Anna vychovává jako svobodná matka osmiletého syna Vaška. V zimě na horách potkala po devíti letech horolezce Luboše, se kterým kdysi prožila krátký románek. Nyní se Luboš dozvěděl, že Vašek je jeho syn. Nadcházející letní prázdniny plánují proto prožít společně: Luboš chce Vaškovi vynahradit roky bez táty a Anna chce Luboše blíž poznat. Její představy o klidné dovolené ale brzy vezmou za své…