Pohlaď kočce uši

Veselé příběhy ze života dospívajících dívek a chlapců jsou doplněny krásou dívčího sborového zpěvu, emocionálně zesílenou prostředím, ať již Prachovských skal nebo zámku Humprecht, měst Jičína a Sobotky. Část děje se odehrává i v prostorách zámku v Kosmonosích. V tomto poněkud zchátralém domě se sbor ubytoval.

Komedie

Československo, 1985, 82 min

Režie: Josef Pinkava
Námět: Hana Pinkavová
Scénář: Hana Pinkavová
Kamera: Jiří Kolín, Rudolf Stahl
Hudba: různí autoři

Hrají: Míša - Jana Páleníčková, Gábina - Markéta Zmožková, Marta - Zuzana Krupicová, David - Rostislav Prochovník, Bobby - Martin Krb, Travolta - Jiří Devátý ,Sbormistr - Zdeněk Řehoř, Dostál - Bronislav Poloczek, Klavírista - Jiří Kvasnička, Zrzka - Jiřina Jelenská, Kulturní referent - Karel Heřmánek. Dále hráli:Jana Drbohlavová, Jiří Bábek, Lubor Tokoš, Regina Zahradníková a další.


Obsah: Film nás zavede do prostředí dívčího pěveckého sboru. Ten se dostane do nesnází, neboť jeho letní, prázdninové soustředění je špatně naplánováno. Velkým problémem v souboru je také rivalita dvou hlavních sólistek - čtrnáctileté Marty a dosavadní sólistky souboru Gábiny, která žárlí na její úspěch. Sbor se má zúčastnit soutěže v Kamenici pod Troskami, omylem sbormistra Dostála však přijíždí na místo konání o dva měsíce dříve. Ekonom sboru se zpočátku nepříliš úspěšně pokouší zajistit náhradní program. Zatímco improvizovaný koncert v místních kasárnách končí neúspěšně, na večerní diskotéce dosáhne velkého potlesku zejména Gábina s oblíbenými písničkami pop-music, zatímco Marta se Smetanovou Skřivánčí písní pochopitelně neuspěje. ..

Film získal řadu cen, například na 4 MF dětských filmů v indickém Bengalúru a XXIV. FČSF v Mariánských Lázních Scénář napsala režisérova dcera Hana Pinkavová, proslavená hlavně jako autorka dokumentů.