Zlatovláska

Pohádka byla natočena podle stejnojmenné předlohy Karla Jaromíra Erbena a patří do zlatého fondu českých pohádek. Řada scén byla natočena na zámku Sychrov (sídlo krále). Její filmová verze je velmi výpravná, zdařilá a skladatel Angelo Michajlov a textař Eduard Krečmar vytvořili skutečné pohádkové hity, které vešly do velkého hudebního povědomí.

Pohádka / Hudební

Československo, 1973, 73 min

Režie: Vlasta Janečková

Hudba: Angelo Michajlov

Kamera: Josef Hanuš

Texty písní: Eduard Krečmar

Hrají: Zlatovláska - Jorga Kotrbová, Jiřík - Petr Štěpánek, Král, otec Zlatovlásky - Ladislav Pešek, Starý král - Jiří Holý, kouzelná babička - Marie Rosůlková, rybář - Jan Tříska, generál - Josef Bek. Dále hráli: Josef Velda, Marie Mottlová, Ljuba Skořepová, Jitka Molavcová, Svatopluk Skládal a další.

Obsah: Babka kořenářka přinese stárnoucímu králi kouzelného hada. Když ho prý sní, bude rozumět všemu, co si zvířata na nebi i na zemi povídají. Král si nechá hada připravit, ale kuchtíkovi Jiříkovi přikáže, že nesmí ochutnat, jinak mu to hlavou zaplatí. Jiřík ale neposlechne a hada ochutná. Před králem se ale prozradí, když nalévá víno do sklenice a přitom poslouchá, když si zvířata povídají o zlatovlasé panně, a číši přelije. Král ho nepotrestá, ale chce, aby mu přivedl Zlatovlásku. Jiřík musí do světa. Cestou pomůže mravencům v hořícím mraveništi, mláďatům krkavce a rozsoudí hádající se rybáře o zlatou rybku. Dostane se až do zámku, kde žije král se svými dvanácti dcerami. Král mu Zlatovlásku dá, ale jen když Jiřík splní tři jeho úkoly. Nejprve musí v trávě najít ztracené perly. S tímto úkolem mu pomohou mravenečci. Za druhé musí ze dna jezera vylovit zlatý prsten. Ten mu přinese rybka. Nakonec musí přinést živou a mrtvou vodu. Zde mu pomohou krkavci. Pomocí vody hned zachrání mouchu ze spárů pavouka. A moucha mu pomůže vybrat tu pravou dívku z dvanácti králových dcer, které byly přikryté loktuškou. Jiřík Zlatovlásku vysloužil pro svého krále a může se vydat zpátky. Cesta je pro něj smutná, protože ví, že se na jejím konci bude muset se Zlatovláskou rozloučit. Králi se nevěsta velmi líbí, a hned chce chystat svatbu. Jiřík je smutný a řekne králi, ať mu dá raději srazit hlavu. Život bez Zlatovlásky pro něj nemá cenu. Král tak skutečně učiní. Zlatovláska ale Jiříka také miluje, proto si u krále vyprosí jeho mrtvé tělo. V kapli, kde Jiřík spočívá, ho za pomoci mrtvé a živé vody probudí zpátky k životu. Král vše z úkrytu pozoruje, a když vidí, jak se Jiřík probouzí k životu, říká si, že vypadá mladší a hezčí. Rád by tak také vypadal a lahvičky kouzelné vody na sebe vylije – avšak neomládne, ale zemře. Pohádka končí šťastně: Jiřík se stane králem a vezme si Zlatovlásku za ženu.

Pohádka byla natočena podle stejnojmenné předlohy Karla Jaromíra Erbena a patří do zlatého fondu českých pohádek.