Jičín

Město a jeho okolí proslavili zejména spisovatel Václav Čtvrtek a výtvarník Radek Pilař. Ti vdechli život loupežníku Rumcajsovi, Mance, Cipískovi a dalším postavičkám, které dnes neodmyslitelně patří do dětského světa v již několikáté generaci.

Jičínsko má naprosto svébytný fenomén, a to jsou kreslené pohádky natočené na motivy legendárního spisovatele Václava Čtvrtka s postavami Rumcajse a jeho rodiny, které naprosto geniálně ztvárnil výtvarník Radek Pilař. Díky těmto dvěma mužům má Jičín něco, co nemá žádné jiné město v České republice – vlastní pohádkové příběhy, které znají všechny české děti, i děti v zahraničí. Fenomén pohádek o Rumcajsovi je srovnatelný snad jen s jedním jediným dalším českým „výtvorem“ z této oblasti – legendárním Krtkem Zdeňka Müllera.

Václav Čtvrtek a jeho Rumcajs, to jsou nejen krásně ilustrované knížky, ale i rozhlasové (Hajaja) a televizní večerníčky, které patří ke zlatému fondu tvorby pro děti nejen v českém, ale i světovém kontextu. A byla to i poetika, svéráznost a přesné krajové vymezení těchto pohádkových příběhů, která stály u zrodu festivalu Jičín - město pohádky.

Přehled děl, která byla zfilmována i po Čtvrtkově smrti: